Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

60 lat Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 10.06.2015

1 czerwca 2015 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodziła diamentowy jubileusz. Świętowanie rozpoczęliśmy już w maju podczas ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

 

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Magdaleny Marciniszyn z Bierkowic. Artystka podarowała gościom i bibliotekarzom wiązankę piosenek i utworów literackich, które związała w przepiękny jubileuszowy bukiet.

 

Pani Lilianna Figurska, lokalna twórczyni słowa pisanego z Krosnowic zaprezentowała dwa przepiękne wiersze nadesłane na konkurs literacki „moja biblioteka”, który ogłoszono z okazji 60 jubileuszu instytucji kultury. Na konkurs wpłynęło 27 prac. Każda jest wyjątkowa, bo też biblioteki to miejsca, gdzie "Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości".

 

Dla bibliotekarzy jubileusz sam w sobie był wielkim wydarzeniem, ale tym większym, iż u ich boku znalazło się wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: zastępca wójta gminy Kłodzko pani Urszula Panterałka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko pani Mariola Kozak, w imieniu Starosty Kłodzkiego pani Renata Gajek, przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pan Sławomir Drogoś, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Anna Karolewicz, p.o. dyrektora Biblioteki Powiatowej i Miejskiej pani Klaudia Lutosławska Nowak, dyrektorzy szkół pani Barbara Piorun-Czech z Żelazna i pan Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, nie sposób wymienić wszystkich…

 

Misją Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest aktywizacja seniorów i ich wnuków w każdym wieku poprzez różnego rodzaju działalność czytelniczą i kulturalną. Zadania, które realizuje Biblioteka wykraczają także poza granice Polski. O tym i o wielu innych przedsięwzięciach goście mogli się dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i współczesność Biblioteki , przygotowanej przez dyrektora panią Mariolę Huzar.

 

Były przemowy, listy gratulacyjne i kwiaty. Pani Urszula Panterałka – zastępca Wójta Gminy Kłodzko stwierdziła, że „Jak wielki dystans dzieli dzisiejszych bibliotekarzy i współczesne biblioteki od stereotypowego, utrwalonego przez lata wizerunku. Dziś bibliotekarki to eleganckie, uśmiechnięte, kompetentne i energiczne kobiety. Biblioteki zaś, to nowoczesne centra informacji i kultury. To miejsca, gdzie pracują i przebywają ludzie twórczy, myślący o bibliotece nowoczesnej, ludzie pełni pomysłów…”. W imieniu Wójta pana Stanisława Longawy przekazała na ręce dyrektora i bibliotekarki pani Małgorzaty Ostrowskiej prezenty  oraz listy gratulacyjne.

Słowa uznania i życzenia skierowali również pani Mariola Kozak w imieniu Rady Gminy Kłodzko, pani Renata Gajek w imieniu Starosty Kłodzkiego, pan Sławomi Drogoś w imieniu środowiska bibliotekarskiego oraz pani Halina Witos w imieniu lokalnej społeczności.

Listy gratulacyjne nadesłali: Poseł na Sejm RP pani Teresa Świło, zastępca dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej pani Jolanta Ubowska, komendant Placówki Straży Granicznej w Kłodzko kpt. SG Piotr Piekarski, sekretarz gminy Kłodzko pani Bożena Simlat.

 

Z okazji Święta Bibliotekarza, dyrektor Biblioteki pani Mariola Huzar wręczyła bibliotekarkom i pracownikom okolicznościowe listy oraz nagrody finansowe. Dziękowała za krzewienie w środowisku lokalnym miłości do literatury. Życzyła, by dalsze życie zawodowe i prywatne było źródłem satysfakcji i pasmem samych sukcesów. By, na co dzień nie brakowało  dobrego zdrowia, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności, a codzienna praca przynosiła nowych miłośników i pasjonatów czytania.

 

Pani dyrektor ogłosiła również, że tytuł Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko 2014 otrzymuje pan Maciej Machela i Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej – za osładzanie czytelniczych spotkań przez cały rok i jeszcze dłużej. Dziękujemy!!!

 

W tym szczególnym roku i dniu nie zapomniano o kochanych czytelnikach. Tytuły „Czytelnika Roku 2014” otrzymali: pani Helena Tobiańska z Filii w Bierkowicach, pani Monika Śledź z Filii w Jaszkowej Górnej, pani Anna Kutny z Filii nr 1 w Krosnowicach, pani Joanna Oryl z Filii nr 2 w Krosnowicach, pani Lucyna Kubicka z biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, pani Jadwiga Łazarowicz z Filii w Starym Wielisławiu, pani Elżbieta Syper z Filii w Szalejowie Górnym, pani Joanna Baziak z Filii w Wojborzu, pani Wiesława Włodarczyk z Filii w Wojciechowicach oraz pani Maria Motyka z Filii w Żelaźnie.

 

Z okazji 60-lecia Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w dniu 6 maja w Wołowie, pani Bogumiła Płoskonka wraz z panią dyrektor Mariolą Huzar odebrały okolicznościowy Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa i Stowarzyszenia.

 

Okolicznościowy toast za pomyślność bibliotekarzy i bibliotek wznieśli pani Urszula Panterałka i pan Sławomir Drogoś. Do biblioteki wjechał piękny i pyszny tort, który ufundowało Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej. Jego smaki pozostaną w pamięci na długoooo…

 

Ten rozdział w historii Biblioteki uatrakcyjnił jubileuszowy koncert „Młodość nie umiera nigdy”. Na scenie wystąpił artysta z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa – Grzegorz Uniwersał enor. Goście usłyszeli znane utwory z repertuaru Mieczysława Fogga oraz Eugeniusza Bodo. Program obejmował przeboje dwudziestolecia międzywojennego, między innymi takie jak „Całuję twoją dłoń madame”, „Sowy włos”, „Ta ostatnia niedziela”, jak również znane piosenki Franka Sinatry. W duecie z artystą zaśpiewała również Magda Marciniszyn. Publiczność śpiewała razem z panem Grzegorzem. Wspólnie z aktorką Justyną Karnia odgrywali również zabawne sceny z życia polskich artystów w ich drodze do wielkiej kariery – nie zawsze usłanej różami.

 

Tak wiele przygotowań, tak wiele pracy, ale opłacało się. Tyle ciepłych słów, tyle gratulacji i podziękowań, miło było usłyszeć. Uroczystość jubileuszowa wypadła okazale. Dopisali goście. Dopisały media.

 

Spotkanie bibliotekarzy i przyjaciół Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko zamknął przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur. Ciąg dalszy nastąpi…Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP