Polecamy
65,00 PLN

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw,... więcej >

Tydzień Bibliotek 2015 - podsumowanie

Data dodania: 16.06.2015

Tydzień Bibliotek 2015 - podsumowanie

W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, we współpracy z bibliotekami, samorządami, mediami realizowało obchody Tygodnia Biblioteka 2015. Była to już XII edycja ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa, bibliotek, zawodu bibliotekarza. Hasło tegorocznej edycji „Wybieram bibliotekę”, podane przez Zarząd Główny SBP, nawiązywało do roku wyborów i sugerowało, że można dokonywać nie tylko tych politycznych. Wyborem może być także aktywność na polu kultury poprzez udział w wydarzeniach organizowanych w bibliotece. Wybieramy bibliotekę ze względu na to, że gwarantuje nam dostęp do rzetelnej informacji, jest miejscem interesujących spotkań i inspirujących przedsięwzięć, a ponadto, realizując zadania edukacji informacyjnej, umożliwia użytkownikom stałe poszerzanie ich umiejętności. Nic więc dziwnego, że szukając atrakcyjnego miejsca „wybieram bibliotekę”.

Przez cały maj biblioteki wszystkich typów, małe i duże, nadsyłały na portal sbp.pl relacje z przebiegu Tygodnia Bibliotek w swoich placówkach. A działo się w nich naprawdę dużo - spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, konkursy, wystawy, gry i wiele innych imprez.

Bardzo ciekawą inicjatywę podjęły biblioteki w Cedyni, które zorganizowały żywą lekcję historii dla uczniów gimnazjum. Do bibliotek zawitało Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus, które przybliżyło młodzieży ideę swojego funkcjonowania oraz zaprezentowało elementy ubioru i wyposażenia średniowiecznych wojów. Spotkania z pisarką Tiną Oziewicz, odkrywanie Islandii z Jasielskim Klubem Podróżnika, akcja „Wyhaczona! Wybierz książkę” czy obrazkowy teatrzyk kamishibai dla przedszkolaków - to niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie zaprosiła m.in. na zajęcia pozwalające poznać zastosowanie tabletów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja „Garage Band”, umożliwiająca muzyczną zabawę z różnymi instrumentami oraz „Puppets Pals”, dzięki której można stworzyć i nagrać swoje przedstawienie kukiełkowe. Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu zorganizowała baśniowy korowód, który przeszedł ulicami miasta i był podsumowaniem konkursu plastycznego „Baśnie Europejskie”. Ponadto wiele atrakcji czekało na uczniów tamtejszej szkoły podstawowej - cykl warsztatów „Cztery pory roku w literaturze, muzyce i malarstwie”, Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Biblioteka nie zapomniała również o seniorach, dla których zorganizowano zajęcia komputerowe z obróbki zdjęć w rodzinnych albumach.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu skoncentrowała się na organizacji szeregu spotkań, w tym m.in. z Marcinem Mellerem, który opowiadał o swoich podróżach do Gruzji, fascynacji krajem pełnym zapachów, smaków, wyjątkowej muzyki, bajkowych krajobrazów oraz niezwykłych ludzi. Natomiast spotkanie autorskie z Małgorzatą Osuch, która promowała wydany przez siebie drugi tomik poezji "Oddech słowa", było jedną z propozycji Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Biblioteka ponadto włączyła się wraz z Biblioteką Pedagogiczną w organizację Święta Polskiej Niezapominajki, w ramach którego przygotowano zagadki, gry sportowe wiersze i wiele innych atrakcji dla pensjonariuszy Dziennego Domu Seniora w Wągrowcu.

O tym, że „w bibliotece fajnie jest” przekonywała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna organizując imprezę czytelniczą dla dzieci. Zaprezentowano nowocześnie wydane książki, których ilustracje pokazane są za pomocą wypukłego obrazu, czy książki z przyciskami dźwiękowymi. Kolejna grupa książek zawierała cechy modelowania wizualno-przestrzennego. Pomaga ono dzieciom w zrozumieniu zawartości i kolejności wydarzeń w opowiadaniu oraz określeniu relacji pomiędzy postaciami. Tak, jak za pomocą czarów, z otwartych stron „wyskakują” na zewnątrz ożywione postacie, światy trójwymiarowe i obrazy poddane fantastycznym metamorfozom.

To tylko wybrane przykłady aktywności Bibliotek podczas Tygodnia Bibliotek 2015. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia serwisu internetowego TB www.sbp.pl/tydzienbibliotek/2015

Jak co roku SBP zorganizowało konkurs na najciekawszą inicjatywę, jedną szczególnie pomysłową akcję, która została przeprowadzona przez bibliotekę w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek 2015. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ biblioteki bardzo aktywnie włączyły się w tegoroczną edycję programu i przygotowały szczególnie ciekawe imprezy. Lista zwycięzców i opis ich działań zostaną zamieszczone we wrześniowym numerze czasopisma. Już teraz zachęcamy do lektury i czerpania inspiracji z nagrodzonych pomysłów na kolejny Tydzień Bibliotek.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP