Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

Gorzowska biblioteka na Nocnym Szlaku

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 17.06.2015

W tym roku w całym mieście przygotowano 35 przystanków. Biblioteka Pedagogiczna, mieszcząca się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Łokietka, miała numer „4” . Wieczór w bibliotece rozpoczął się o godzinie 18.00 , a potrwał do północy. Jedną z pierwszych zwiedzających była Monika Trojnar, nauczycielka ze Świebodzina. – Coś ciekawego, nowego, cieszę się, że tu zaszłam – zapewniała. – Obejrzałam wystawę komiksów i sama też narysowałam jeden kadr…

Bowiem właśnie komiks był motywem przewodnim wieczoru. W czytelni można było obejrzeć plansze scenarzysty Łukasza Muniowskiego oraz rysownika Mariusza Hołoda, poświęcone bibliotece. W komiksowej kawiarence na stołach zaserwowano kilkadziesiąt komisów z prywatnych zbiorów Mai Wilczewskiej-Wojczyszyn z Biblioteki Pedagogicznej. – Komiksy zbieram od wielu lat, fascynują mnie zarówno komiksy dla dzieci, jak i dla dorosłych: historyczne, biograficzne, adaptacje tekstów literackich - mówiła Maja.

Dzięki wystawie wielu zwiedzających przekonało się, że komiks nie kończy się na „Kajko i Kokoszu” ,  to sztuka na poważnie uprawiana przez znakomitych artystów. Na dorosłych widzach szczególne wrażenie wywarły takie dzieła , jak „Kiedy Dawid stracił głos” Juidith Vanistendael, „Munch” Steffena Kvernelanda czy „Zrozumieć komiks” Scotta McClouda.  Dzieciom bardzo spodobała się Hilda, nieustraszona bohaterka komiksów Luke  Pearsona.
Nigdy wcześniej nie widziałem takiego fajnego komiksu – zapewniała 8-letni Wojtek. – Poproszę tatę, aby mi taki kupił.

- Kupię, kupię – obiecał Krzysztof, tata Wojtka.   

Zwiedzający mieli też okazję przyłączyć się do rysowania komiksu. W zabawie wzięło udział ponad 20 osób. Wspólnie stworzony komiks pełen był dziwacznych stworów, smoków, rycerzy i… grzybów.

W bibliotece obył się też kiermasz Magazynu Mydło Zin. Można było również wysłuchać rozmowy Romana Pawłowskiego z teoretykiem komiksu Szymonem Holcmanem, nagranej w 2014 roku w Teatrze Starym w Lublinie.

Wieczór w bibliotece zorganizowały: Maja Wilczewska-WojczyszynMagda Płatonow, Monika Żołędziejewska, Eliza Paternowska i Anna Giniewska z gorzowskiej BP.

Hanna Ciepiela

fot. Anna GiniewskaPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP