Polecamy
15,00 PLN 37,00 PLN

Rozwój humanistyki cyfrowej spowodował (…) skupianie na niej coraz większej uwagi... więcej >

Porozumienie MKiDN i RPO na rzecz osób z niepełnosprawnością

Data dodania: 08.07.2015

Porozumienie MKiDN i RPO na rzecz osób z niepełnosprawnością

Wzmocnienie wrażliwości młodych czytelników na problemy oraz prawa osób z niepełnosprawnością jest głównym celem konkursu na projekt książki, który zostanie ogłoszony we wrześniu br. To jedno z założeń porozumienia zawartego przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską i Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz. Dotyczy ono wspólnych działań na rzecz zmiany wizerunku i sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnością.

Dokument został podpisany 3 lipca br. w siedzibie MKiDN.

Ciągle brakuje powszechnego, społecznego rozumienia oczywistości, że osoba z jakimś stopniem niepełnosprawności jest takim samym, pełnoprawnym obywatelem w społeczeństwie. Chyba za mało pracy włożyliśmy w to, by przekonać młodych ludzi do otwartości na inność - i to w szerokim rozumieniu tej inności. Zatraciliśmy język, jakim można mówić o niepełnosprawnościach, nie wykluczając tych ludzi i ich nie stygmatyzując - mówiła minister Omilanowska.

Tym, czego zazdrościłam moim kolegom z innych krajów, np. Europy Zachodniej, było to, że tam ulubioną książką 10-, 12-latków są książki typu „Oskar i Głębocienie”, w których dziecko z zespołem Downa jest głównym bohaterem i jest pokazywane jako osoba aktywna. W Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której - nawet z najlepszymi intencjami - dziecko z niepełnosprawnością opisywane jest raczej jako podmiot, którym trzeba się opiekować, często jako ofiara okoliczności, jako osoba budząca współczucie i będąca tylko jakimś „dodatkowym elementem akcji" – zwracała uwagę prof. Lipowicz.

Źródło: MKiDN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP