Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Kongres IFLA 2015 - relacja I

Data dodania: 17.08.2015

Kongres IFLA 2015 - relacja I

Tegoroczny Kongres IFLA odbywa się w dniach 15-21 sierpnia 2015 r. w RPA w Kapsztadzie pod hasłem „Dynamic Libraries: Access, Development and Transformation”. Kongresowi towarzyszą obrady Zgromadzenia Ogólnego członków IFLA oraz posiedzenia sekcji i komisji.

Kongres odbywa się w pięknym, nowoczesnym Cape Town International Convention Centre. Uczestniczy w nim ponad 3 tys. bibliotekarzy z całego świata, wśród nich duża reprezentacja bibliotekarzy z kontynentu afrykańskiego. Polskę reprezentują bibliotekarze z Biblioteki Narodowej, bibliotek wrocławskich, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz pracownicy Senatu RP. Do Kapsztadu przyjechała także delegacja miasta Wrocławia, gospodarza kongresu IFLA w 2017 roku.

Uroczyste otwarcie Kongresu odbyło się 16 sierpnia w niedzielę. W oficjalnych wystąpieniach dowiedzieliśmy się wiele o sytuacji bibliotek południowoafrykańskich, zwłaszcza ich roli w pokonywaniu skutków ekonomicznych i społecznych z czasów apartheidu. O problemach tych mówili Minister Sztuki i Kultury Nathi Mthetwa, przedstawicielka władz regionu mówiła o licznych projektach na rzecz modernizacji sieci bibliotek i innych instytucji kultury. Przewodniczące Narodowego Komitetu Organizacyjnego Segametsi Molawa i Ujala Satgoor opowiedziały o zaangażowaniu środowiska bibliotekarskiego RPA w przygotowanie Kongresu IFLA 2015, organizowanego po raz trzeci w tym kraju. Przewodnicząca IFLA Sinnika Sipila, kończąca w tym roku swoją trzyletnią kadencję, której głównym hasłem było „Strong Libraries, Strong Societies”, podkreśliła entuzjazm i wysoki poziom zawodowy bibliotekarzy południowoafrykańskich, z którymi pracowała nad organizacją Kongresu.

Tematyka wykładu inauguracyjnego mogła być zaskakująca dla bibliotekarzy. Dr Rob Adam przedstawił fascynujący wykład pt. „ The SKA and Big Data” prezentujący projekt „Square Kilometre Array” budowy sieci anten i teleskopów instalowanych w Australii i RPA, których celem będzie przeszukiwanie obszarów wszechświata na niespotykaną do tej pory skalę.

Podczas ceremonii otwarcia wystąpił zespół młodych artystów z RPA w pięknych, kolorowych strojach, który przedstawił koncert łączący elementy kultury afrykańskiej i współczesnej muzyki młodzieżowej.

Pierwszego dnia odbyło się kilka interesujących sesji, m.in. poświęconych wizji nowych aranżacji przestrzeni bibliotecznych kierujących się zasadą „Every Reader a Library, Every Library its Reader”.

W sesji poświęconej bibliotekom dla dzieci i młodzieży szczególnie interesujące były doświadczenia bibliotekarzy afrykańskich z RPA, Zambii, Nigerii i Burkina Faso. Osobna sesja poświęcona była historii bibliotek afrykańskich, mało znana europejskim bibliotekarzom. Pierwsza biblioteka publiczna została utworzona w 1818 roku w Kapsztadzie. Poruszające były historie bibliotek i archiwów w Rwandzie, zniszczonych i z trudem obecnie odbudowywanych po bratobójczej wojnie. W wystąpieniach bibliotekarzy afrykańskich podkreślano rolę bibliotek w pokonywaniu barier cywilizacyjnych i kulturowych, stąd wiele rządów krajów afrykańskich buduje programy rozwoju bibliotek.

Pierwszy dzień zakończyło oficjalne otwarcie przestrzeni wystawienniczej , na której firmy, stowarzyszenia, biblioteki, wydawcy prezentują ofertę dla bibliotek i bibliotekarzy.

nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Elżbieta Stefańczyk


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP