Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Bibliotekarz Opolski 4/2015

Data dodania: 08.10.2015

Bibliotekarz Opolski 4/2015

Od wielu lat biblioteki publiczne obok swojego podstawowego zadania, jakim jest udostępnianie zakupionych zbiorów, rozszerzają swoją działalność o przedsięwzięcia wydawnicze. Co ciekawe, projekty wydawnicze realizują nie tylko duże miejskie placówki biblioteczne, ale również mniejsze, gminne biblioteki, które zaskakują swoją inicjatywą i często oddają do rąk swoim czytelnikom ciekawe edycje, związane z regionem, z historią rodzimych ziem, tradycją i kulturą.

Istnieje społeczne zapotrzebowanie na publikacje dotyczące spraw regionu, które są najbliższe mieszkańcom, poszukującym swojej tożsamości kulturowej. To szansa na scalenie małych społeczności wokół ważnych dla nich spraw i zjawisk.

Monografie miejscowości, wybrane zagadnienia lokalnej architektury, kultury materialnej. Zachowywanie tradycji i gwary. Przechowywanie historii ważnych postaci dla danego regionu - literatów, miejscowych kronikarzy, twórców kultury. Te wszystkie zagadnienia znajdują odzwierciedlenie w działalności wydawniczej bibliotek, o której piszemy w tym numerze „Bibliotekarza Opolskiego”. Pokazujemy wybrane publikacje i przejawy działalności wydawniczej w bibliotekach, zarówno profesjonalne wydawnictwa, jak i te wydawane przez biblioteki własnym sumptem, dzięki wielkiemu zaangażowaniu bibliotekarzy.

Nie zapominamy również o stałych blokach tematycznych, jak również o ciekawych głosach płynących z zaprzyjaźnionych bibliotek, które dotyczą bibliotekarskiego warsztatu. Zapraszamy między innymi do lektury tekstu Gabi Iszak Ferencné z Biblioteki Komitatu im. Mihálya Vörösmarty w Székesfehérvár, w którym autorka prezentuje węgierski System Obsługi Obszaru, na który składa się bogata oferta usług bibliotecznych dla mieszkańców małych miejscowości.

Zapraszamy do lektury.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP