Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Przyznano Nagrody Klio 2015

Data dodania: 27.11.2015

Przyznano Nagrody Klio 2015

W czwartek 26 listopada rozpoczęły się XXIV Targi Książki Historycznej, które będą trwały do niedzieli 29 listopada. Ekspozycja z udziałem ponad 200 wystawców już po raz siódmy odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Prof. Tomasz Szarota, przewodniczący jury Nagrody Klio, najbardziej prestiżowej nagrody dla autorów i wydawców książki naukowej zwrócił uwagę, że jury nagradza nie tylko wydawców, ale też oficyny wydawnicze, bo gdyby tych oficyn nie było, wówczas nie doszło by do wydania tych książek, a do tego nagrody Klio przyznaje się za książki dotyczące szerokiego spektrum dziejów i to nie tylko odnoszących się do historii Polski i do historii powszechnej. Sama nagroda jest natomiast rodzajem atestu wydanego przez kompetentne jury, świadczącym o jakości wykonanej pracy, a nagrodzone książki otrzymują swego rodzaju znak jakości.

W kategorii autorskiej nagrodę pierwszego stopnia przyznano Katarzynie Minczykowskiej za książkę "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo". Nagrodę drugiego stopnia otrzymał Andrzej Sieroszewski za publikację "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny", a nagrodę trzeciego stopnia - Monika Śliwińska za "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich".

W kategorii monografii naukowych nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Grażynę Kubicę za książkę "Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna". Nagrodę drugiego stopnia odebrał Robert Spałek za publikację "Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956", a trzeciego stopnia - Jarosław Pałka i Jerzy Poksiński za "Michał Żymierski 1890-1989".

W kategorii edytorskiej przyznano cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny za "Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"; Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum za książkę "Joannici i ich związki z ziemiami polskimi"; Wydawnictwo MS za "Kresową Atlantydę. Historię i mitologię miast kresowych tom 1-7" oraz Muzeum II Wojny Światowej za "Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945".

W kategorii varsaviana wręczono pięć równorzędnych. Odebrali je: Monika Maludzińska za cykl "Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie"; Patryk Pleskot za "Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989)"; Mariusz Kolmasiak za publikację "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)"; Robert Hasselbusch i Maria Ciesielska za "Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944" oraz Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za "Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945".

Jury Nagrody KLIO przyznało też nagrodę specjalną Fundacji "Warszawa Walczy 1939-1945" i Wydawnictwu Bellona za publikację pracy "Warszawa Walczy 1939-1945. Leksykon" pod red. Krzysztofa Komorowskiego.

Pracę "Badania archeologiczne na Reducie Ordona tom I" wydaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie uhonorowano nagrodą sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa "Pro Memoria".

W ramach Targów, które potrwają do 29 listopada br., odbędą się m.in. VI Salon Książki Muzealnej, IV Salon Bibliotek oraz IV Salon Książki Białoruskiej, a ponadto spotkania z autorami, konferencje i panele dyskusyjne.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP