Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Zebranie Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP w Poznaniu

Data dodania: 08.02.2016

Zebranie Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP w Poznaniu

4 lutego 2016 roku w Bibliotece Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się zebranie Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP – Polskiej Grupy Narodowej IAML. Wybór Poznania na miejsce obrad był związany powstaniem na terenie Kampusu Morasko UAM nowej siedziby Wydziału Historycznego i otwarciem Biblioteki Wydziałowej. W strukturze tej Biblioteki znajduje się Sekcja Muzykologii, dawna Biblioteka Katedry Muzykologii UAM.

Przedmiotem obrad Zarządu Sekcji były m.in. następujące zagadnienia:

  1. Omówienie działalności Sekcji w 2015 roku. Dokonano podsumowania VII Spotkania Roboczego Bibliotekarzy Katalogujących Muzykalia w Warszawie (Centrum NUKAT, 26-27 X 2015). W Spotkaniu organizowanym we współpracy z Centrum NUKAT wzięło udział 59 bibliotekarzy z 35 instytucji z całej Polski. Tematyka Spotkania poświęcona była m.in. dokumentom audiowizualnym;sprawozdanie zostało opublikowane w „Tytule Ujednoliconym”, nr 1(18) 2016, s. 7-8 [dostępny online]. W 2015 roku Sekcja aktywnie współpracowała z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bibliotek Muzycznych IAML, zwłaszcza przy przygotowaniu programu Kongresu IAML/IMS w Nowym Yorku w dniach 21-26 czerwca 2015 roku; w Kongresie wzięło udział 7 uczestników z Polski (w tym 4 prelegentów).
  2. Przygotowanie do publikacji materiałów pokonferencyjnych w ramach periodyku „Biblioteka Muzyczna”. W zaplanowanych woluminach znajdą się wybrane referaty z kilku ostatnich konferencji organizowanych przez Sekcję w Gnieźnie, Bydgoszczy i Warszawie.
  3. Bieżąca działalność międzynarodowa. Omówiono przygotowania do Kongresu IAML, który odbędzie się w Rzymie w dniach 3-9 lipca 2016. Z roku na rok wzrasta aktywność polskich bibliotekarzy muzycznych w Kongresach IAML. Do programu tegorocznego Kongresu zostało włączonych 11 referatów i 2 plakaty z Polski. Szczegółowy program znajduje się na stronie IAML: http://www.iaml.info/congresses/2016-rome. Omówiono również polską aktywność w ramach projektów bibliograficznych RILM Abstracts of Music Literature i Międzynarodowego Inwentarza Źródeł Muzycznych RISM; poinformowano o powołaniu nowego Ośrodka RISM przy Katedrze Muzykologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
  4. Podjęto przygotowania do organizacji Konferencji poświęconej zagadnieniom spuścizn muzycznych, planowanej na grudzień 2016 roku w Warszawie.
  5. Omówiono stan prac nad projektem „Polskie czasopisma muzyczne w bibliotekach cyfrowych”. Celem projektu jest wspieranie procesu digitalizacji czasopism muzycznych wydanych do 1950 roku oraz opracowanie pełnego wykazu tytułów dostępnych online. Wyniki prac można obejrzeć na stronie Sekcji pod adresem: http://www.iaml.pl/czasopisma/tabela.htm.

Po zakończeniu obrad Hanna Nizińska – Kierownik Sekcji Muzykologii Biblioteki Wydziału Historycznego UAM, oprowadziła uczestników Zebrania po Bibliotece. Zbiory muzyczne, podobnie jak zbiory pozostałych sekcji – prahistorii, etnologii i antropologii kulturowej, historii, wschodoznawstwa – zostały umieszczone w osobnej części otwartego magazynu; dodatkowo muzykalia – druki muzyczne i dokumenty audiowizualne – w specjalnej Czytelni, wyposażonej w stanowiska do odsłuchu.

Członkowie Zarządu składają serdeczne podziękowanie dla Pani Bogusławy Szylin – Kierownik Biblioteki Wydziału Historycznego UAM za zaproszenie do Poznania oraz dla naszych Koleżanek – Hanny Nizińskiej i Liliany Bether za organizację wizyty i gorące przyjęcie.

nad. Stanisław Hrabia, Przewodniczący Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP – Polskiej Grupy Narodowej IAML


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP