Polecamy
Ewelina Palian-Kobiela 35,00 PLN

1024x768 Normal 0 21 false false false... więcej >

Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Województwo: mazowieckie
Data dodania: 11.03.2016

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97

 

zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem  pt. "Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy"

Wybitny prozaik i nowelista pokolenia ’56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pierwszych pisarzy, którzy, pozostając w kraju, nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, współpracownik Instytutu Literackiego i „Kultury” paryskiej Jerzego Giedroycia.

Bogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia, który dzieciństwo i część studiów spędził na Ukrainie. Pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale też  znane postacie historyczne i publiczne (Iwaszkiewiczowie, E. Małaczewski, Rydel, Wyspiański, Mehoffer, Józef i Stanisław Cat Mackiewiczowie, J. Korczak), historie obyczajowe, wypadki historyczne i przygody pisarskie. Przeplatane opowieści rodziców są oszczędnie  komentowane i uzupełniane przez K. Orłosia również wplata on w tok dawnych wspomnień rezultaty z podróży sentymentalnej po miejscach rodzinnych na Ukrainie z 2010 roku.

 

 

Spotkanie które odbędzie się 15 marca (wtorek) 2016 roku o godz. 18.00  w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ulicy Czerniakowskiej 178A  poprowadzi Tomasz Zapert  - dziennikarz prasowy i internetowy który swoje artykuły publicystyczne, reportaże oraz wywiady publikował w takich tytułach, jak: „Rzeczpospolita”, „Wprost”, w „Nasza Polska” ogólnopolskim tygodniku o tematyce polityczno-społeczno-historycznej w którym pełnił funkcję redaktora naczelnego. W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Stana Musiała i Edwarda Piszka, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (polskie nagrody dziennikarskie wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera) za teksty o trzech wybitnych polskich sportowcach. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP