Polecamy
Wydawnictwo SBP 45,00 PLN

więcej >

Śladami Czesława Miłosza i naszych twórców

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zs w Ołdrzychowicach Kłodzkich Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 01.04.2016

Światowy Dzień Poezji, to święto obchodzone co roku 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Ma ono na celu promocję i popularyzację czytania i pisania wierszy oraz nauczania poezji na całym świecie.

 

Z tej okazji w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu zorganizowano w dniu 31 marca 2016 roku spotkanie, poświęcone upowszechnianiu i popularyzacji poezji Czesława Miłosza oraz lokalnych twórców. Za literackim pulpitem zasiedli: pani Janina Nachorna  z Krosnowic, pan Emeryk Drozdowski z Wojborza, pani Lilianna Figurska z Krosnowic, gimnazjalista Mateusz Brodziak z Wojborza oraz gimnazjalistka Anna Zaremba z Ołdrzychowic Kłodzkich.

 

Twórcy z wielką przyjemnością przedstawiali swoją twórczość. Każdy z nich pisze inaczej, co zapewniło różnorodność przeżyć u odbiorców. Była też niespodzianka dla pani Lilianny, przygotowana przez męża. Nastrojowa piosenka z podkładem muzycznym na gitarze klasycznej. Podobało się wszystkim. Twórców i artystów oklaskiwała publiczność w różnym wieku.

 

Barwną oprawę poetycko-muzyczną zapewnił pan Kazimierz Adamajtis z Ołdrzychowic Kłodzkich – gitara, który również od jakiegoś czasu pisze w formie wspomnień utwory wierszowane.  Pokazał, co mu w duszy gra. Zaprezentował także swoje ostatnie małe dzieło malarskie, które treścią nawiązuje do 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Pan Kazimierz zaproponował naszym pisarzom, aby napisali na ten temat „coś od siebie”. Jak będzie, czas pokaże!

 

Między wierszami, dyrektor Biblioteki pani Mariola Huzar przedstawiła prezentację multimedialną o życiu i twórczości Czesława Miłosza, a Ania Zaremba zaprezentowała „na żywo” kilka utworów Noblisty. Przypomnijmy! W 1980 roku,  Akademia Szwedzka w Sztokholmie za ,,bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów” przyznała poecie Literacką Nagrodę Nobla.

 

Chociaż poezja Miłosza przechodziła wiele przemian w poszczególnych etapach jego życia, to za każdym razem zadziwia głębokim zanurzeniem w tradycji, wiernym odwzorowywaniem rzeczywistości, wielogłosowością, ironią i klasycznymi środkami wyrazu. Pan Emeryk zauważył, że środki wyrazu, które stosują nasi lokalni twórcy są zbliżone, ale jednak odświeżone rozwojem cywilizacyjnym, historycznym i kulturowym.

 

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał tomik wierszy „Moja biblioteka”, wydany z okazji 60-lecia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, który był obchodzony w ubiegłym roku. Autorami wierszy są mieszkańcy gminy Kłodzko z trzech pokoleń. Obecni na spotkaniu twórcy, z ogromną przyjemnością wpisywali swoje dedykacje w tomiku wierszy, które rozeszły się bardzo szybko.

 

Potem pani bibliotekarka Małgorzata Kłonowska częstowała okolicznościowym tortem.

 

„Prawdziwe uczucia”

Nie kocham, lecz ją szanuję

Nie pragnę, lecz chcę jej szczęścia

Nie zabiegam, lecz troszczę się o nią

Nie rodzi, lecz potęguje się uczucie w niej

Nie kocha, lecz darzy mnie

szczerym uczuciem.

Mateusz Brodziak

 

 

„Przyjdź ...mimo drzwi zamkniętych”

 

Trzeciego dnia – gdy przyjdziesz

ze  śladami ran, zwycięski

uzdrów nasze „dziś”.

 

 

Gdy znajdą tylko biel chust i prześcieradeł

pokrytych czerwoną krwią,

niech flaga Polski dumnie zatrzepocze.

Gdy potkną się o  kamień odrzucony,

i powiedzą : nie ma Go tutaj..

nie pozwól sercu zwątpić...

 

Gdy Twój Anioł spyta:

kogo szukasz, dlaczego płaczesz??

A ja pomylę Cię z ogrodnikiem

-Pozwól się dotknąć...

 

Albo dotknij moje życie

swoim uzdrawiającym spojrzeniem

bym stała się tym, kim chcesz...

 

Przyjdź... mimo drzwi zamkniętych,

by rozśpiewać w moim sercu

radosne ALLELUJA.

 

Lilianna Figurska

Krosnowice 22.03.2016 rok

 

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP