Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Tydzień Bibliotek w Goethe-Institut w Krakowie

Data dodania: 14.04.2016

Biblioteka Goethe-Institut w Krakowie w ramach Tygodnia Bibliotek od 8 do 15 maja 2016 r. zaprasza do skorzystania z oferty. W programie:

Wystawa ilustracji i książek dla dzieci "Witaj, drogi wrogu!" / 9.-13.05.2016 w godz. otwarcia Instytutu (pon.-czw. godz. 8.00-20.00; pt. 8.00-15.00). Wolny wstęp.

Wystawa prezentuje wybór ponad sześćdziesięciu książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych poruszających w subtelny i przystępny dla najmłodszych czytelników sposób temat konfliktów wojennych i emigracji. Wiele z prezentowanych książek należy już do klasyki literatury dziecięcej, większość jednak to tytuły opublikowane w ostatnich latach. Książki we wrażliwy sposób opowiadają o wojennej codzienności, ucieczce, prześladowaniach, zagrożeniach i strzeżonych granicach. Wskazują na przyczyny konfliktów i przemocy, tj. ksenofobię, przesądy czy nadużywanie władzy. Pokazują także, że możliwy jest świat bez wrogości, w którym panują zasady tolerancji, wzajemnego szacunku i otwartości na innych. Przesłaniem prezentowanych książek jest bowiem wizja pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów. Wystawę książek i ilustracji przygotowała Międzynarodowa Biblioteka dla Młodzieży w Monachium. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in. wydana właśnie przez Wydawnictwo Widnokrąg Emigracja meksykańskich artystów José Manuela Matea i Javiera Martineza Pedra, książki z ilustracjami Davida McKee i Helen Oxenbury, brytyjskich ilustratorów znanych z książek ukazujących się w Wydawnictwie Dwie Siostry, czy książka ilustrowana przez Australijczyka, Shaun Tana, laureata Oskara za najlepszy krótkometrażowy film animowany w 2010 r.

Warsztaty "Odkryj, książki LeYo!"

LeYo! To seria książek dla dzieci ukazująca się w niemieckim Wydawnictwie Carlsen, dostępnych w Bibliotece Goethe-Institut w Krakowie. Książki LeYo to połączenie obrazu, dźwięku i kreatywnej zabawy. Dzięki bezpłatnym aplikacjom na smartfony lub tablety pięknie ilustrowane książki ożywają i pozwalają poprzez interaktywna zabawę zrozumieć świat wokół nas. Tytuły serii, które można wypożyczyć w Bibliotece Goethe-Institut w Krakowie: Mein Atlas/Mój atlas, Musikbuch/ Świat muzyki Mein großer Märchenschatz/ Złota księga baśni, Unterwegs mit der Eisenbahn/Podróż koleją, Im Wald/W lesie, Der Flughafen/ Lotnisko, Mein Lieblings-Gruselbuch/ Moja ulubiona księga strachów oraz Meine Lieblingsberufe/ Moje ulubione zawody.

Poniedziałek, 9.05.2016, w godz. 9.00-9.45 – warsztat dla uczniów pierwszych klas gimnazjalnych uczących się języka niemieckiego (konieczne uprzednie zgłoszenie pod Elzbieta.Jelen@krakau.goethe.org).

Sobota, 14.05.2016, w godz. 11.00-11.45 – warsztat dla dzieci z rodzicami (konieczne uprzednie zgłoszenie pod bibliothek@krakau.goethe.org)

Czwartek 12.05.2016, godz. 18.30 - Spotkanie z niemieckim kryminałem. Gość wieczoru: Markus Stromiedel

O tym, czy thrillery science-fiction to samospełniająca się wyrocznia, na ile autora inspirują współczesne wydarzenia polityczne i procesy społeczne oraz wynalazki techniczne z gościem wieczoru porozmawia redaktor Barbara Gawryluk.

Markus Stromiedel, niemiecki dziennikarz, pisarz i scenarzysta, ur. w 1964 r. w Bremerhavenm, obecnie mieszka we Włoszech. Pracował m.in. dla tygodnika "Die Zeit", był m.in. szefem studia filmowego Bavaria-Film, ma na swoim koncie m.in. scenariusze do najbardziej popularnych niemieckich seriali kryminalnych, takich jak "Miejsce zbrodni" oraz pięć powieści, w tym dwa thrillery science-fiction: Zone 5/Piąta strefa oraz Die Kuppel/Kopuła.

Akcja powieści Zone 5 rozgrywa się w Niemczech w 2060 r. Kolonia jest podzielonym na strefy miastem, gdzie w luksusowym centrum mieszkają ludzie zamożni, odgrodzeni potężnym murem od biedoty w slumsach. Przekraczanie stref jest niemożliwe. Mimo tego zakazu Alex wkrada się do czwartej strefy, by zdobyć lekarstwo dla chorej siostry bliźniaczki.

Powieść Die Kuppel traktuje o nieczystych zagrywkach europejskiego rządu w Brukseli. Jest rok 2035, a Europa jest autorytarnym państwem policyjnym. Młodemu policjantowi powierzono osobliwą misję – ma odkryć zagadkę zamarzniętych zwłok znalezionych na ściśle strzeżonym terenie wojskowym.

Spotkanie tłumaczone symultanicznie. Wstęp wolny.

W Tygodniu Bibliotek bezpłatne zapisy do Biblioteki Goethe-Institut w Krakowie. Zapraszamy!

Biblioteka Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20, 31-008 Kraków, https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/bib.html
 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP