Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Mirosława Gorczyńska

St. kustosz, kierownik Filii 05 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
33 lat pracy w bibliotece

Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2015

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek
W 2015 r., Mirosława Gorczyńska objęła stanowisko kierownika multimedialnej Biblioteki Grafit, Filii 05 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu..
W nowej siedzibie, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, funkcjonalny układ zbiorów, katalog elektroniczny w systemie Aleph i elektronicznie zabezpieczenie księgozbioru, zorganizowała otwartą i przyjazną placówkę z. atrakcyjną ofertą dla użytkowników. Zadbała tez pozytywny wizerunek powierzonej Jej biblioteki stosując skuteczne metody marketingowe:

  • za pośrednictwem mediów, w niedzielnej audycji Polskiego Radia Wrocław i w Telewizyjnym Klubie Seniora TVP Wrocław prezentowała działalność Filii nr 5;
  • dzięki Jej staraniom w nowej placówce nagrywano odcinki programu telewizyjnego dla seniorów w ramach projektu „Senior w świecie finansów”
  • udzieliła kilku wywiadów dla Gazety Wyborczej na temat działań podejmowanych przez bibliotekę na rzecz seniorów.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego
Kandydatka wyznaje zasadę, że tylko bezpośredni kontakt z czytelnikiem jest gwarancją sukcesu biblioteki, toteż za główny cel uważa pracę na rzecz lokalnej społeczności, od dzieci poczynając a na seniorach kończąc.

  • 28.05. 2015 r., z Jej inicjatywy ruszył projekt „Klub Rodzica”, którego realizację koordynowała. Składały się nań cykliczne i zróżnicowane tematycznie spotkania dla rodziców z dziećmi, czy dziadków z wnukami, np. ze specjalistami z zakresu rozwoju, wychowania i żywienia dzieci, zajęcia klubowe z edukacji kulturalnej i estetycznej pozwalające na wymianę doświadczeń i przeżyć, warsztaty plastyczne, wspólne gry i turnieje gier planszowych, spektakle teatralne pt. „ Razem”, wspólne czytanie bajek, czy spotkania wielopokoleniowe jak piknik rodzinny pod biblioteką.
  • wspólnie z członkami Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego realizowała projekt „Spotkania z genealogią” składający się z prelekcji oraz warsztatów dla osób zainteresowanych tworzeniem własnych drzew genealogicznych.
  • organizowała kursy językowe dla czytelników.

Realizowała tez różne projekty edukacyjne przygotowane z myślą o osobach starszych:

  • kursy komputerowe z zakresu podstawowej obsługi komputera, korzystania z Internetu, nauki obsługiwania programów fotograficznych,, szkolenia z instalacji i obsługi Skype’a;
  • warsztaty z ćwiczenia pamięci dla seniorów w ramach projektu „Otwarty Umysł”;
  • wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim wdrożyła i koordynowała projekt „Senior w świecie finansów: prosto i bezpiecznie”, w którym poprzez wykłady i warsztaty komputerowe, osoby starsze uczą się umiejętności korzystania z bankowości elektronicznej

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego
Od wielu lat M. Gorczynska chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi bibliotekarzami prowadząc liczne szkolenia z zakresu pracy z seniorami w ramach Programu Biblioteka +.W 2015 r. prezentowała w środowisku bibliotekarskim na Dolnym Śląsku działania i ofertę MBP we Wrocławiu, prowadziła tez wykłady i szkolenia instruktażowe.

Wcześniejsze osiągnięcia zawodowe kandydata
W 2011 r otrzymała. nagrodę w konkursie „ Dojrz@łość w Sieci. Dobre Praktyki”, objętym patronatem Prezydenta RP;. Ponadto została laureatką konkursu „ Aktywność Kobiet na Dolnym Śląsku 2011” w kategorii: edukacja i kształcenie, nauka i uczestnictwo w kulturze; wyróżniono Ja także Medalem SBP „W dowód Uznania”. W 2014 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi RP.

Cechy osobowościowe
M. Gorczyńska to osoba niezwykle zaangażowana w swoją pracę. Z entuzjazmem podejmuje się każdego nowego działania. Jest bardzo dobrym organizatorem ( już trzykrotnie tworzyła od początku nowe filie), a także inicjatorką wielu ciekawych i nowatorskich przedsięwzięć, przyciągających do biblioteki kolejnych użytkowników. Kreatywna, sumienna, świetnie orientuje się w problematyce zawodowej. Poza tym jest bardzo dobrym człowiekiem i koleżanką.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP