Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Katarzyna Pawluk

St. kustosz, kierownik Działu Informacji - Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu
wykształcenie: wyższe
25 lat pracy w bibliotece

Opolski Bibliotekarz Roku 2015

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek
Katarzyna Pawluk kieruje Działem Informacji, prowadzi wypożyczalnię międzybiblioteczną, opiekuje się zbiorami specjalnymi MBP w Opolu, pełni też funkcję koordynatora czytelni internetowej IBUK LIBRA w konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych. Docenia nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza i stara się je popularyzować wśród czytelników, aby potrafili korzystać ze świata wirtualnych książek. Stąd Jej inicjatywa zorganizowania wypożyczalni czytników do e-booków i udział w projektach takich jak „Tablety w twojej bibliotece”, dzięki którym MBP w Opolu pozyskuje nowoczesne urządzenia elektroniczne..

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego
W marcu 2015 r., pod hasłem: Otwórz się na nowe technologie i dołącz do nas K. Pawluk zorganizowała spotkania i warsztaty dla różnych wiekowo grup użytkowników w ramach Tygodnia e-ksiażki, Tygodnia Otwartej Edukacji i Tygodnia z Internetem. Korzystając z tabletów sprawdzali oni jak czyta się „wirtualne” książki, dowiadywali się skąd można je pobrać oraz jakie aplikacje są do tego potrzebne. Kandydatka prezentowała im ponadto ofertę internetowej czytelni IBUK LIBRA, stronę Wolne Lektury oraz największą polską bibliotekę cyfrową POLONA. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak spotkania pt. „wirtualne czytanie” przygotowane dla członków DDK, aby zapoznać ich z nowościami w cyfrowym świecie książki i prowadzone przez K. Pawluk warsztaty dla seniorów, umożliwiające im poznanie nowych technologii.

Do tych ostatnich użytkowników adresowana była także kolejna propozycja K. Pawluk. „Akcja e-motywacje… spotkajmy się w Internecie”, przygotowana przez Fundację Orange to cykliczne wideokonferencje z ciekawymi i żyjącymi aktywnie osobami, mające zainspirować seniorów do podejmowania wyzwań.

K. Pawluk prowadziła także zajęcia dla dzieci i młodzieży w bibliotece i w poza nią, promując nowe technologie, dzięki którym przybliżała im. sylwetki J. Karskiego, H. Sienkiewicza, J. Korczaka, czy M. Konopnickiej. Wspólnie z pracownikami przygotowała też happening Przerwa na Przerwę-Tetmajera w opolskim II Liceum Ogólnokształcącym. Opracowane ulotki zachęcały do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. Ponadto była pomysłodawczynią i organizatorką wystaw popularyzujących szeroko pojętą kulturę, a mianowicie: „Wszystko dla Pań czyli historia sukni w literaturze”, oraz wystawy „Cyfrowy Makbet”, przygotowanej w kinie, a towarzyszącej premierze filmu „Makbet”.

W 2015 r. w warsztatach przeprowadzonych przez K. Pawluk wzięło udział ponad 660 dzieci i młodzieży, przygotowane przez nią oraz pracowników wystawy obejrzało ponad 2 tys. osób, a prawie 300 osób spotkało się na cyklicznych warsztatach dla seniorów.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego
K. Pawluk dzieli się swoja wiedzą, pomysłami i doświadczeniem zarówno z lokalnym jak i ogólnopolskim środowiskiem zawodowym. Uczestniczy w wyjazdach szkoleniowych do kół SBP na terenie województwa opolskiego. Bierze aktywny udział w licznych warsztatach, webinariach, szkoleniach i kursach e-learningowych, a także w konferencjach, zarówno jako prelegent i uczestnik. Działa w grupie LABiB. Jest autorką 9 artykułów, które ukazały na łamach prasy fachowej ( w 2015 r. trzy z nich opublikowała w Bibliotekarzu:. Człowiek, który próbował… – Dni Karskiego w MBP w Opolu. ( nr 5, s.21-24); „Wszystko dla Pań”. Strój kobiecy w literaturze ( nr 7-8, s.31– 36).; Otwórz się na nowe technologie w bibliotece i dołącz do nas. ( nr 9, s.31-32).

Wcześniejsze osiągnięcia zawodowe kandydata
W l. 2013-2014 dała się poznać jako organizatorka ciekawych wystaw takich jak: „Kawiarenki literackie”( gdzie zaprezentowała najbardziej znane kawiarnie literackie. Paryża, Londynu i przedwojennej Warszawy), czy „Julian Tuwim – Jarmark Rymów” ( która ukazywała J. Tuwima jako człowieka wielu pasji i umiejętności). Do tej ostatniej wystawy opracowała ciekawy informator oraz scenariusze lekcji bibliotecznych, które przeprowadziła z młodzieżą nie tylko z opolskich szkół.

Cechy osobowościowe
K. Pawluk jest osobą kompetentną, wyróżniająca się fachowością i zaangażowaniem. Cieszy się dużym uznaniem wśród czytelników. Zawsze okazuje im zrozumienie i stara się poświęcić tyle czasu, ile potrzebują. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, którą stale pogłębia Nie boi się wyzwań i nowatorskich działań. Charakteryzuje ją otwartość i ambicja zawodowa. Umie zarazić swoje otoczenie ciekawymi pomysłami i zaangażować w ich realizację, a jej umiejętności pedagogiczne sprawiają, że prowadzone przez nią zajęcia dla młodzieży cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystkie te cechy sprawiają, ze stanowi wzór do naśladowania.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP