Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Europeana - wzbogacenie zasobów

Data dodania: 11.02.2011

Fotografie z czasów hiszpańskiej wojny domowej, rękopisy listów Immanuela Kanta, filmy z przemówieniami laureatów nagrody Nobla czy XIII-wieczne dokumenty na temat europejskiej części imperium osmańskiego - to tylko niektóre z obiektów, które dodane zostaną do Europeany w ramach dwuletniego projektu Europeana Libraries. Pochodzą one z 19 europejskich bibliotek uniwersyteckich i naukowych takich jak oxfordzka Bodleian Library czy biblioteki Trinity College w Dublinie i Uniwersytetu w Lund.

Europeana Libraries będzie pierwszym kulturalnym projektem digitalizacyjnym, który umożliwi pełnotekstowe wyszukiwanie we wszystkich pięciu milionach udostępnianych obiektów.

Projekt ten jest szczególny nie tylko ze względu na znaczną liczbę obiektów, ale także dlatego, że gromadzi w jednym miejscu zbiory bibliotek narodowych, uniwersyteckich i naukowych. Wspierany jest przez główne międzynarodowe stowarzyszenia bibliotekarskie: CENL (Conference of European National Libraries - Konferencję Europejskich Bibliotek Narodowych), CERL (Consortium of European Research Libraries - Konsorcjum Europejskich Bibliotek Naukowych) i LIBER (Ligue des Bibliothèques Européenes de Recherche - Ligę Europejskich Bibliotek Naukowych).

Źródło: Biblioteka Narodowa


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP