Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

Żonkile przypomniały o bohaterach

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 21.04.2016

- Film był poruszający. Szczególnie smutne były sceny, gdy powstańcy zbiorowo popełniali samobójstwa, aby nie trafić w ręce oprawców – mówiła 17-letnia Ada Kicińska, która 19 kwietnia wraz z innymi uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wzięła udział w pokazie filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Film przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Projekcje odbyły się 19 kwietnia o godz. 12.30 na internetowej stronie muzeum. W Gorzowie film, wyreżyserowany przez Kamę Veymont,  zaprezentowano w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Obejrzeli go uczniowie klas 105t i 102t Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Po projekcji wyszli na gorzowskie ulice i wręczali przechodniom żółte żonkile, symbolizujące pamięć o bohaterach powstania z 1943 roku. Złożyli też kwiaty na obelisku upamiętniającym dawną synagogę na rogu ulic Spichrzowej i Łazienki.

Hanna Ciepiela

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP