Polecamy
35,00 PLN

Publikacja obejmuje kronikarski zapis zaledwie pięcioletniego, ale jakże bogatego w wydarzenia okresu,... więcej >

Biblioteka Uniwersytecka w Olsztynie zaprasza!

Autor: katarzyna bikowska Biblioteka: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Województwo: warmińsko-mazurskie
Data dodania: 10.05.2016

Już w maju rozpocznie się coroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku jego hasłem jest Biblioteka inspiruje…. Czym? Do czego? Biblioteki od wieków inspirują, pomagają, informują-  przytoczyć można setki cytatów o bibliotece. W swojej książce Piekło pocztowe Terry Pratchett napisał Mimo to ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania, na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć, takie jak „Czy tu jest pralnia?”, „Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, a na końcu się okazało, że to bliźniaki".

Tydzień Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które cyklicznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa w jego obchodach. Jest to program promocji bibliotek i czytelnictwa ukazujący jak biblioteki zmieniają swoje oblicze - między innymi przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Coraz bardziej stawia się w nich na: nowoczesność, atrakcyjność i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu. To wszystko zapewnia przyjazny klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów; krótko mówiąc– biblioteka inspiruje.

Biblioteka UWM w Olsztynie w ramach Tygodnia Bibliotek zaprasza na cykl kulturalnych wydarzeń. W poniedziałek 9 maja odbędzie się inauguracja TB pod hasłem Biblioteka inspiruje… bibliofilów. Będzie to nowość w bibliotece – ekspozycja bogatej kolekcji udostępnionej przez  zasłużonego profesora dr hab. Jana  Kaczyńskiego.

We wtorek 10 maja dzień zatytułowany Biblioteka inspiruje do ćwiczenia wyobraźni rozpocznie się wykładem pt. Ilustracja książki, który wygłosi dr Olga Letka-Spychała. Następnie odbędą się rozgrywki  gier planszowych. Biblioteka oferuje szeroki wachlarz gier poczynając od prostych - dla dzieci aż po rozbudowane  gry towarzyskie, strategiczne czy logiczne. Zagrać będzie można między innymi w Dixit, Dobble, Wiewióry, Królestwo w Budowie, Memory Beaty Pawlikowskiej, Koty plus Hanny Bakuły, Super Farmera czy CV i wiele innych. Dla młodszych proponujemy: Kajko i Kokosz. Przygody Wojów, Mały Książę, Kolorowe Biedronki, Zlot Pingwinów...

Środa 11 maja biblioteka będzie …inspirowała Głuchego i Słabosłyszącego Czytelnika, gdzie między innymi nastąpi prezentacja wyposażenia dla niesłyszących oraz czytanie bajki w języku migowym. W zajęciach udział wezmą dzieci Głuche i Słabosłyszące, które nagrają hasło TB w języku migowym.

Na wspomnieniową wycieczkę śladami Tadeusza Borowskiego można będzie udać się w czwartek 12 maja. W tym dniu na patio Biblioteki odbędzie się czytanie twórczości znanego pisarza, zaś później nastąpi zaprezentowanie wystawy „Śladami Borowskiego” oraz spotkanie z Tadeuszem Prusińskim oraz Markiem Barańskim w ogrodzie zimowym. Po godzinie 15. na Wydziale Humanistycznym wyświetlony zostanie cykl projekcji filmowych, który połączony będzie z prelekcjami prowadzonymi  przez Prof. Sławomira Buryłę.

Biblioteka zaprasza także najmłodszego czytelnika. W piątek 13 maja zrealizowane zostaną warsztaty muzyczne dla przedszkolaków organizowane przez Szkołę Muzyczną Casio.

Dodatkowo zapraszamy na happening - dr Halszka Leleń oraz Koło Inicjatyw Anglistycznych „Anglo-Cooltura JUNIORS” „poważnie przeczytają poezję niepoważną” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Szczegółowy program i aktualności znajdują się na plakatach oraz wydarzeniu na Facebooku. 

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek!


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP