Polecamy
19,00 PLN 29,00 PLN

Biblioteka to dzisiaj instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i... więcej >

XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – Biblioteka inspiruje

Autor: Dominik Piotrowski Biblioteka: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu Województwo: kujawsko-pomorskie
Data dodania: 10.05.2016

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BU UMK zapraszają na Tydzień Bibliotek. Będzie on podkreślaniem roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie zainteresowania książką.

Program Tygodnia Bibliotek : 

9 maja

11.00-17.00, BU parter i I piętro
IV Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Na Kiermaszu 18 wystawców z Polski Północnej zaprezentuje książki, periodyki, e-booki i audiobooki o szeroko rozumianej tematyce regionalnej, ograniczonej do obszaru Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Powiśla, Warmii, Mazur oraz województwa kujawsko-pomorskiego.


11.00 Uroczyste otwarcie Kiermaszu


Imprezy towarzyszące: BU, sala 8

11.30 Debata Pomorska z udziałem Honorowego Prezesa Instytutu Kaszubskiego prof. Józefa Borzyszkowskiego, Dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego prof. Miloša Řeznika i prof. Szczepana Wierzchosławskiego, którą poprowadzi dr Michał Targowski

14.00 Mazury w Toruniu - promocja książek prof. Janusza Małłka „Od Prus do Mazur” i prof. Grzegorza Jasińskiego „Słownik duchownych ewangelickich na Mazurach w XIX wieku”. Spotkanie poprowadzi red. Waldemar Mierzwa.

15.30 Promocja reprintu książki toruńskiej etnografki prof. Bożeny Stelmachowskiej „Rok obrzędowy na Pomorzu” w opracowaniu Aleksandry Paprot. W dyskusji uczestniczyć będą Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu dr Hubert Czachowski i mgr Aleksandra Paprot z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po wypełnieniu ankiety, przy stoisku organizatora Kiermaszu, będzie można otrzymać bezpłatnie najnowszy numer "Tek Kociewskich" oraz płyty z muzyką pop z tekstami w języku kaszubskim.


10 maja


9.00-16.00 (BU, parter) Majowy Kiermasz Książek
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BU UMK zapraszają na coroczny Majowy Kiermasz Książek, na którym będzie można zakupić, za drobną opłatą, ciekawe publikacje, płyty itp., które na pewno wzbogacą swoją wartością niejedną domową bibliotekę.


11 maja


13.00 (BU, sala 8) Warsztaty genealogiczne
Warsztaty z wyszukiwania w genealogicznych bazach danych poprowadzą pracownicy Archiwum Państwowego w Toruniu.


18.00 (BU, parter) Barowe żywioły - Koncert Muzyczny
"Barowe żywioły" to grupa szantowa, założona 29.06.2012 r. w Toruniu. Jak sami twierdzą, “wszystkich nas łączy muzyka, która gra nam w duszy”. Warto więc wpaść, posłuchać i poznać bliżej świat szantów.


12 maja


13.00 (BU, II piętro) Otwarcie wystawy “Hobby i pasje bibliotekarzy” - druga odsłona
W związku z ogromnym zainteresowaniem proponujemy kolejną edycję wystawy “Hobby bibliotekarzy”, na której pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej campusu toruńskiego i bydgoskiego zaprezentują swoje pasje i zainteresowania.13 maja


13.00 (BU, parter) Wernisaż wystawy fotograficznej Macieja Krajewskiego “Salve Poznań”
Ekspozycja fotografii Macieja Krajewskiego stanowi zapis nostalgicznych wędrówek po starym Poznaniu, dokumentujący miejsca piękne i magiczne, choć mało znane, a także spotkania z napotkanymi po drodze fascynującymi artystę ludźmi. Wystawa jest jedną z cyklu "Łazęga poznańska".14 maja 


12.00-14.00 (BU, wejście główne) Odjazdowy bibliotekarz
Chcesz zobaczyć jak “odjeżdża” bibliotekarz? To trzymając się jego koła… Zapraszamy na kolejny, krótki pełen fajnych rozmów, przyjemnych widoków i ciekawych wrażeń rajd rowerowy Odjazdowy bibliotekarz. Kto chce odjechać z bibliotekarzami, serdecznie zapraszamy!

18.00-24.00 (Collegium Maximum, Pl. Rapackiego 1) Międzynarodowa Noc Muzeów w Muzeum Uniwersyteckim 
W programie: zwiedzanie budynku w 110 rocznicę jego budowy (wszystkie piętra) oraz historia budynku w fotografiach i dokumentach. Wystawa "Życie sztetla w sztuce Żydów polskich na świecie w XX w"; 


15 maja 


10.00-13.00 (Biuro zawodów - BU) Bieg z książką
Biegać ”każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak? - sprawdź się, jak z książką to wychodzi… Celem imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa. Impreza współorganizowana z Biurem Programu Absolwent.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP