Polecamy
Małgorzata Kowalska 47,00 PLN

Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota... więcej >

"Ogniem i Mieczem" w miniaturze u Herberta

Autor: Biblioteka: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim Województwo: lubuskie
Data dodania: 11.05.2016

Czy Henryk Sienkiewicz może inspirować w XXI wieku? Oczywiście, że tak! Najlepszym tego dowodem jest zyskująca coraz większą popularność figurkowa gra strategiczna Ogniem i Mieczem, której cykliczne pokazy ph. Historia… między regałami organizowane są w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Już kilkukrotnie gorzowscy pasjonaci gier strategicznych przygotowali dla odwiedzających bibliotekę interesujące pokazy, podczas których prezentowali bitwy osadzone w realiach XVII wiecznych zmagań wojennych prowadzonych w tym czasie na terenie Europy Środkowej. Dzięki pasji i zaangażowaniu graczy gorzowianie mają okazję wczuć się w klimat ówczesnych potyczek. Na wyobraźnię niezmiernie oddziałują precyzyjnie wykonane makiety terenów, rekonstrukcje wiosek oraz bogate kolorystycznie armie. Oprócz biernego uczestnictwa, zainteresowani mogą pokrótce zapoznać się z zasadami gry oraz osobiście pokierować oddziałami konnicy czy piechoty i zadecydować o losach bitwy.

Ogniem i mieczem to gra, która ze względu na swoje liczne walory przyciąga zróżnicowanych odbiorców. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy militarnej historii XVII wieku. Nie pogardzą nią także zafascynowani realizmem poszczególnych figurek i makiet modelarze, zarówno ci profesjonalni, jak i początkujący. Fani figurkowych gier strategicznych podejmą wyzwanie rzucone przez twórców zasad gry, które bez wątpienia odzwierciedlają ducha historycznych bitew tamtych czasów. Nie lada gratką jest obserwowanie tak efektownej potyczki, która nie tylko stanowi wspaniałą rozrywkę, ale również alternatywną formę przyswojenia historii. To także interesująca propozycja przybliżenia postaci Henryka Sienkiewicza, którego dzieła i bohaterowie stały się inspiracją dla twórców tej pasjonującej rozrywki kulturalnej. Dla prawdziwych fanów, twórcy gry wykonali limitowane figurki przedstawiające powszechnie znanych bohaterów sienkiewiczowskiej prozy. Wśród nich można spotkać choćby Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego, Zagłobę czy Podbipiętę.

Wyjątkowego charakteru nabrał pokaz zorganizowany 16 kwietnia br. na co miała wpływ 385. rocznica pierwszego przejęcia Landsbergu (Gorzowa Wielkopolskiego) przez wojska szwedzkie, które miało miejsce 16 kwietnia 1631 roku pod dowództwem samego króla Szwecji – Gustawa II Adolfa. W związku z tym spotkanie z cyklu Historia… między regałami o okolicznościowym podtytule Gustaw II Adolf u bram! przybrało formę większego spotkania miłośników tego typu kulturalnej rozrywki. Pasjonaci z Leszna, Bydgoszczy, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego rozegrali ekscytujące bitwy osadzone w świecie prozy Henryka Sienkiewicza. Podczas turnieju można było obserwować potyczki pomiędzy siłami Rzeczpospolitej Obojga Narodów a armią szwedzką, jak również zobaczyć najazdy wschodnich wojsk tureckich, tatarskich czy kozackich. Uczestnicy turnieju udowodnili, że Ogniem i mieczem, Potop czy Pan Wołodyjowski to nie tylko wielkie literackie dzieła. To wiecznie żywa historia, która może inspirować, bawić i rozwijać.

Sukcesem pokazów jest duże zainteresowanie historycznym aspektem gry, który ma ogromne odzwierciedlenie nie tylko w wyglądzie modeli, ale również w samych zasadach. Właśnie z tego względu Ogniem i Mieczem jako historyczna gra towarzyska stanowi propozycję kulturalnej rozrywki dla szerszego grona odbiorców.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP