Polecamy
Sarah Skumanov 22,00 PLN 25,00 PLN

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w... więcej >

Wielkie otwarcie za nami

Data dodania: 20.05.2016

Wielkie otwarcie za nami

7. Warszawskie Targi Książki i 10. Targi ACADEMIA to ponad 800 wystawców z 25 krajów i 1000 autorów. Targi obejmują ponad 1500 spotkań – mówił podczas otwarcia targów ich dyrektor Jacek Oryl.

Obecny podczas uroczystości wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński powitał reprezentantów Gościa Honorowego Targów, jakim są w tym roku Węgry oraz Gościa Specjalnego czyli Barcelonę i literaturę katalońską.

Warszawskie Targi Książki to oczywiście wielkie święto miłośników i ludzi książki. Szczególnie serdecznie witam Gościa honorowego Targów: Węgry. Ta przyjaźń między naszymi narodami, trwa od setek lat. Wspólnie stajemy w obronie wartości europejskich, których integralną częścią jest kultura. Dobrze jest mieć przyjaciela, na którego zawsze można liczyć – stwierdził premier Gliński opisując wzajemne relacje między naszymi krajami. Jak podkreślił minister kultury, dla wielu Polaków jedną z pierwszych ważnych książek w ich życiu byłą niewątpliwie powieść „Chłopcy z placu broni” Ferenca Molnara.

Przy okazji WTK, premier Gliński zadeklarował również, iż starania na rzecz upowszechniania czytelnictwa w Polsce to jeden z najważniejszych priorytetów działań ministerstwa kultury. Jak stwierdził, w budżecie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do 2020 roku znajdzie się 669 mln zł, z czego 435 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa.

Podczas uroczystości wręczono Honorową Nagrodę Warszawskich Targów Książki IKAR 2016. Jej laureatem został Eustachy Rylski.

Tak to bywa, że nagrody przyznawane w młodości zawsze są rodzajem kredytu pod hipotekę talentu. Natomiast nagrody przyznawane ludziom starym - bo do takich się zaliczam - są zawsze wspaniałą radością. A jak pomyślę, w jak zacnym gronie uhonorowanych w przeszłości właśnie się znalazłem, to dumnie zadzieram nosa -mówił laureat odbierając wyróżnienie.

Uroczystego aktu otwarcia tegorocznej edycji dokonali premier Piotr Gliński, minister Zoltan Balog oraz dyrektor Manuel Forcano, a tradycyjną sentencję „7. Warszawskie Targ Książki uważam za otwarte!” wygłosił Eustachy Rylski.

Źródło: Portal księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP