Polecamy
Marlena Gęborska 48,00 PLN 65,00 PLN

Przedmiotem niniejszej publikacji są działania bibliotek aktywnie promujących książkę dziecięcą, z... więcej >

Inspirujący tydzień w Gorzowie

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 25.05.2016

Tegoroczne, majowe świętowanie odbywało się pod hasłem „ Biblioteka inspiruje”. Z inspiracji skorzystało kilkuset gorzowian: od przedszkolaków po uczniów, studentów i seniorów. Jedynym z wydarzeń było spotkanie ze Zdzichem Rabendą, podróżnikiem, antropologiem, który rok temu w ciągu 40 dni pokonał na rowerze 3166 kilometrów i objechał całą Polskę. – Jest takie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” i tak było też ze mną. Odwiedziłem ponad 50 krajów, a nie znałam tego, co najbliższe - przyznał podróżnik podczas warsztatów z uczniami z gorzowskiej Szkoły Podstawowej nr 17. – Postanowiłem to zmienić, wsiadłem na rower i ruszyłem. Po kilka dniach miałem ochotę… porzucić rower w rowie. Ale z dnia na dzień, wraz z utratą kilogramów, moja kondycja wrosła.  I podróż  coraz bardziej mnie cieszyła.

Podczas warsztatów Zdzich Rabenda pokazał dzieciom jak korzystać z kompasu i map, bowiem - jak zapewniał - metody te często się bardziej sprawdzają niż internetowa nawigacja.  

Wspomnienia na wystawie

Podróże, chociaż bardziej w czasie niż przestrzeni, były też tematem warsztatów plastycznych „Magazyn wspomnień” , prowadzonych przez Agnieszkę Kowalczyk-Kucharską z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie. W zajęciach wzięły udział cztery grupy dzieci i nastolatków. Każdy uczestnik przyniósł ze sobą przedmiot związany z przeszłością. Było dużo zdjęć, przytulanek, samochodzików. Jedna z gimnazjalistek, Asia, zabrała ze sobą zabawnego misia i opowiedziała taką historię: - Jak byłam mała, rodzice wciąż ze mną podróżowali do dużych miast i pokazywali różne zabytki. Chodziliśmy po kościołach.  Bardzo mnie to nudziło i tęskniłam za Gorzowem. Aż w końcu zobaczyłam w sklepie małego misia, rodzice mi go kupili. Cały czas się nim bawiłam i zabytki przestały mi przeszkadzać.

Przedmioty posłużyły do różnych działań plastycznych. Warsztaty zakończyły się stworzeniem instalacji z prac i wielkiej księgi wspomnień. Można je oglądać w galerii „Na mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej.

Zaczytani w tramwajach

Tradycyjnie już podczas gorzowskiego Tygodnia Bibliotek odbyły się akcje boockrossingowe, polegające na nieodpłatnym rozdawaniu książek w miejscach publicznych. Tym razem powieści, kryminały i bajki pojawiały się na ławkach w parku na Kwadracie oraz w tramwajach.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród książek można było znaleźć prawdziwe rarytasy m.in. „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa , „Anię z Zielonego Wzgórza” Montgomery, „Zdążyć przed Panem Bogiem” Krall, a także powieści Henryka Sienkiewicza, klasyczne romanse, encyklopedie, słowniki. Zgodnie z ideą boockrossingu zabrane lektury można odnaleźć na stronie boockrossing.pl, zarejestrować i prześledzić ich wędrówkę od czytelnika do czytelnika.

Podczas gorzowskiej akcji ponad 300 książek otrzymało drugie życie.

Lekcje z mapami, przerwy z książkami

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” autorstwa znakomitych ilustratorów Aleksandry i Daniela Mizielińskich. W zajęciach, inspirowanych bestselerową książką „Wydawnictwa Dwie Siostry”, wzięło udział prawie 200 dzieci. Odbyła się też otwarta lekcja dla studentów kierunków pedagogicznych. – Nasze studentki zobaczyły jak fantastycznie można bawić się z dziećmi i na pewno w swojej przyszłej pracy wykorzystają te doświadczenia – zapewniała  Marta Wawrzyniak z PWSZ w Gorzowie.

Wielkie powodzenie miała również miejska akcja bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwach szkolnych. Przyłączyło się do niej 27 szkół z Gorzowa i okolic. Po analizie wszystkich nadesłanych relacji okazało się, że książki na przerwach czytało aż 5573 uczniów i nauczycieli. 

Tydzień Bibliotek zakończył się 14 maja 2016 roku spotkaniem Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”. Tym razem maluchy wysłuchały bajek siedząc na kocach rozłożonych na nadwarciańskich łąkach, na które przyjechały rowerami.

Hania Ciepiela

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
fot. Magdalena Janas

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP