Polecamy
Siergiej Łukjanienko 20,90 PLN 24,90 PLN

„To ja, MYSZKA” –   myszy można spotkać w zaśnieżonych tundrach i na... więcej >

70 lat Biblioteki w Dąbrowie Tarnowskiej

Data dodania: 01.06.2016

W tym roku mija 70 lat od powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W słoneczne popołudnie 11 maja, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu.
Rozpoczęto je od odsłonięcia znajdującego się przez budynkiem biblioteki, monumentu i księgi upamiętniającej powstanie biblioteki, którego dokonali: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, czytelniczki Józefa Duda i Iga Kądzielawa oraz dyrektor MBP Jadwiga Kusior. Na księdze wyryto napis „Amor librorum nos unit - miłość do ksiąg nas jednoczy. Na pamiątkę 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej 2016 r.”

Dalsza część uroczystości przeniosła się do Sali Audytoryjnej gdzie nastąpiło przywitanie przybyłych gości oraz podziękowanie tym, z którymi biblioteka współpracuje na co dzień oraz przedstawianie rysu historycznego biblioteki przez dyrektor Jadwigę Kusior. Wielkim zaszczytem było otrzymanie Medalu „Bibliotheca Magna Perennisque” przyznanego Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie za całokształt pracy. Wręczyła go Przewodniczącą Okręgu SBP w Krakowie Dorota Rzepka. Odznaczenia z ramienia SBP otrzymały również: Medal „W Dowód Uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa – Marta Stachura, list gratulacyjny od SBP – Anna Galus i Anna Kaczówka. Odznaczenie „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek dyrektor MBP otrzymał Zdzisław Banaś, artysta rzeźbiarz biorący czynny udział w warsztatach artystycznych w bibliotece. MKiDN wyróżnił Annę Miodowską-Zawiślak za aktywną działalność na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Po wręczeniu odznaczeń nadszedł czas składania życzeń, podziękowań i słów uznania dla działalności i osiągnięć książnicy na przestrzeni minionych 70-ciu lat. Jubileusz uświetnił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Kuby Michalskiego pt. „Ach ta poezja”. Po recitalu wszyscy goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy malarstwa i litografii Agnieszki Wrony-Łapy pt. „Nastroje” w ramach cyklu „Artyści Powiśla”. Uroczystość zakończyła się wspólnym świętowaniem jubileuszu, wpisywaniem się do księgi pamiątkowej, rozmowami i wspomnieniami. W obchodach wzięli udział: przedstawiciele władz gminy Dąbrowa Tarnowska Burmistrz Krzysztof Kaczmarski z zastępcą Stanisławem Ryczkiem, dyrektorzy szkół, przedszkoli, zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń, emerytowani bibliotekarze z dyrektor Alicją Dziewińską, dyrektorzy bibliotek z regionu małopolskiego, bibliotekarze z powiatu dąbrowskiego oraz uczestnicy klubów działających przy MBP. Wolontariusze czynnie brali udział w uroczystości witając gości, oprowadzając uczestników po bibliotece oraz rozdając pamiątkowe suweniry zawierające m.in. publikację „70 lat MBP” wydaną przez książnicę specjalnie na tę okazję. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Patronat medialny: Radio RDN Małopolska, Gazeta Krakowska, Tygodnik Miasto i Ludzie oraz e-kurier dąbrowski.

Jadwiga Kusior

Galeria zdjęć

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP