Polecamy
38,00 PLN

  Publikacja pod red. naukową Hanny Batorowskiej i Pauliny Motylińskiej prezentuje spectrum... więcej >

Nocny Turniej Scrabble 2016

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 10.06.2016

W sobotę 4 czerwca 2016 roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zorganizowała po raz piąty „Noc w bibliotece” w Wojborzu. Pod hasłem „Wolno czytać’ sporo się działo, a naszą filię odwiedzili czytelnicy różnych grup wiekowych.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczęliśmy o godzinie 17.00. Dzieci wraz z rodzicami obejrzeli fabularny film „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki. Film nominowany do nagrody EMMY AWARD. Andrzej Maleszka to jeden z najlepszych w Europie twórców filmów dla młodej widowni.

 

Akcja filmu dzieje się współcześnie, a zdjęcia realizowane były w kilkunastu miejscach na terenie Polski. Mimo fantastycznych motywów, film dotyka ważnego społecznie tematu dzieci, których rodzice wyjechali do pracy za granicę, pozostawiając dzieci na wiele miesięcy. Jednak przede wszystkim jest cudowną baśnią (można powiedzieć, że to polski Harry Potter) pełną niezwykłych zdarzeń i specyficznego humoru. Wielkim walorem filmu jest oryginalna, bliska dzieciom opowieść, prawdziwe emocje i znakomita gra aktorów dziecięcych. Obok dzieci w filmie grają znani aktorzy, m.in. Agnieszka Grochowska, Hanna Śleszyńska, Andrzej Chyra, Maciej Wierzbicki.  

 

Po filmie, zaprosiliśmy dzieci na warsztaty ekologiczne, które poprowadziła pani Roma Szczerbień. Dzieci uczestniczące w zajęciach dowiedziały się, m.in. jak wygląda proces produkcji papieru, jak minimalizować jego zużycie, segregować i przekazywać do recyklingu. Inspiracją do zajęć była Eko-Paka, czyli pudełko z zawartością w postaci materiałów edukacyjnych oraz artykułów plastycznych, które biblioteka otrzymała w ramach programu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.

 

Tuż po warsztatach, nadszedł czas na „Dziecku czytanie-taty zadaniem” w ramach tegorocznej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W rolą czytającego taty zmierzył się pan Adam. Przeczytał dzieciom książkę Zofii Staneckiej „Basia i wolność”. Książka jest wydaniem jubileuszowym, poprzedzającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się jednak przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się, jaka jest różnica między zakazami, a zasadami i na czym polega wolność.

 

Nieodzownym elementem naszych nocy w bibliotece jest oczywiście Nocny Turniej Scrabble. Przy planszach zasiadło 12 osób, młodzież i dorośli. Między czasie połączyliśmy się online z Biblioteką Narodową, która transmitowała „na żywo” Centralną Noc Bibliotek. Na scenie pojawili się znani i lubiani: prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Maleszka, Artur Barciś, Wojtek Jagielski, Lidia Ostałowska i Jacek Hugo-Bader.

 

Tegorocznym Mistrzem Turnieju Scrabble został pan Emeryk Drozdowski  z Wojborza – 211 punktów, nagroda rzeczowa dron

2 miejsce zajęła Paulina Brodacka z Wojborza – 208 punktów, nagroda leżak plażowy

3 miejsce zdobył Damian Załęski  z Kłodzka – 161 punktów, nagroda stołek wędkarski

Wyróżnienie otrzymała Karolina Wołyńska z Kłodzka – 147 punktów, nagroda piłka nadmuchiwana

Widzimy się za rok!

 

W tegorocznej edycji „Nocy bibliotek” udział wzięło 1050 bibliotek z całej Polski.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP