Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Unikatowe tkaniny w Gorzowie Wielkopolskim

Data dodania: 17.02.2011

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wystawę: TKANINA UNIKATOWA, ze zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., która odbędzie się 3 marca 2011 r. o godz. 17.00 w Galerii „Pod Kopułą” na II i III piętrze gmachu WiMBP.

Na wystawie prezentowane Tkaniny Unikatowe ze zbiorów Muzeum, wykonane podczas trwania Plenerów Tkackich w Lubniewicach. Plenery Lubniewickie, złote lata tkaniny artystycznej, rozpoczęły się w 1978 roku. Do 1997 r. odbywały się co roku, a w latach dziewięćdziesiątych co dwa lata. Uczestniczyli w nich artyści specjalizujący się w technice miękkiej z całego kraju i z zagranicy. Wieloletnim Komisarzem plenerów była Romana Szymańska – Plęskowska – z Krakowa. Organizatorami plenerów: Wydział Kultury i Sztuki UW oraz Biuro Wystaw Artystycznych „Art-Stilon”, imprezie patronowało Ministerstwo Kultury i Sztuki. Plenery w Lubniewicach odbywały się dzięki dużej pomocy i przychylności , największych w ówczesnych czasach, gorzowskich Zakładów Wyrobów Chemicznych Stilon, które nie tylko udostępniały artystom swój Ośrodek wypoczynkowy w Lubniewicach, ale przede wszystkim tworzywo syntetyczne – kolorową przędzę, zbędne taśmy magnetofonowe czy żyłki poliamidowe. Artystom przebywającym na plenerach zapewniono materiał do twórczości. Biorąc pod uwagę, że wykonywane były duże formatowo prace, była to sytuacja komfortowa do działań twórczych.

Plenery Tkackich Działań Eksperymentalnych, bo taką nosiły ogólną nazwę czasem miały w zależności od pleneru, różne nazwy robocze, np. w 1987 roku był to Plener Tkacki „Lubniewice 87”, Akcja Czerwona, Pomysł Ter-Ter, a czym dla twórczości artystycznej były plenery najtrafniej mówią słowa wypowiedziane w 1999 roku: „Ta nazwa „działania eksperymentalne” trochę wszystkich bulwersuje. Otóż eksperymenty takie odbywają się już od dwudziestu lat. Doszliśmy do wniosku, że skoro plener opiera się na performance’e, na działaniach parateatralnych, również na integracji środowiska z tworzywem sztucznym, z którego powstają przestrzenne działania, to naszego pleneru nie można nazwać tylko tkackim. Prace tworzone przez artystów SA różne. Plener zapewnia pole do dyskusji i spotkań. A artyści zaś sami wybierają swoją drogę artystyczną. Czasami jest to droga eksperymentalna, czasami natomiast pozostają przy tradycyjnych działaniach. Część prac powstała z materiałów odpadowych otrzymanych ze Stilonu, reszta zaś z materiałów własnych artystów. Wszystkie prace są ciekawe. Dzisiejsze prace są inne niż te z przed dwudziestu lat” (Anna Zaleska, Ziemia Gorzowska Nr 37/16.09.1999).

Prezentowane na wystawie Tkaniny Unikatowe są niepowtarzalne, zaskakujące w kształcie, kolorycie, fakturze i wzorze. Najczęściej tkaniny do czegoś służą, ale te nie mają użytkowego przeznaczenia.  Są do oglądania, podziwiania, są dziełami sztuki, owocem poszukiwań twórców w zakresie zastosowanych materiałów i technik tkackich: tkanina na krosnach, szycia maszynowego, szycia ręcznego, haftu, aplikacji i technik mieszanych w połączeniu z materiałami takimi jak np.: folia, metal, koraliki itp.
Dzięki eksperymentalnym plenerom powstały dzieła daleko wykraczające poza tradycyjnie rozumianą technikę tkactwa.

oprac. Ewa Żelazny – Machura
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP