Polecamy
Ewelina Palian-Kobiela 35,00 PLN

1024x768 Normal 0 21 false false false... więcej >

Marzec w Dolnośląskiej Bibliotece

Data dodania: 17.02.2011

IMPREZY W DOLNOŚLĄSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ – MARZEC 2011


WIELKA WYPRZEDAŻ CZARNYCH KRĄŻKÓW
Miłośników adapterów i muzyki z płyt winylowych czeka w marcu nie lada okazja! Będą mogli bardzo tanio kupić sobie polskie i zagraniczne płyty w naszej Fonotece. Na sprzedaż zostanie wystawiona część jej analogowych zbiorów – kilkaset longplayów. Wśród nich głównie płyty z instrumentalną muzyką klasyczną (także z wokalną i operową), kilkadziesiąt longplayów jazzowych i płyty długogrające z muzyką rozrywkową. Najtańsze będą po 2 zł, a wydawnictwa wielopłytowe (opery) mogą osiągnąć pułap najwyżej 8 zł!
od 1 do 31 marca, Fonoteka, I piętro


PAPUASI Z PLEMION DANI I LANI
Wystawa fotografii Arkadiusza Wyrostka

„Papuasi z Nowej Gwinei - plemiona Dani i Lani z Papui Zachodniej (Irian Jaya)” – tak brzmi pełny tytuł tej wystawy. Zdjęcia przedstawiają wizerunki Papuasów i pięknych miejsc w okolicach Jayapury i Doliny Baliem, znajdującej się w interiorze Nowej Gwinei otoczonej mistycznymi Górami Śnieżnymi (Sudirman, dawna nazwa Maoke), w których zamieszkują ludy Dani i Lani. Te ginące plemiona, żyjące często jak w epoce kamiennej, warto utrwalać na zdjęciach, bo współczesna cywilizacja prędzej czy później wyciśnie trwałe piętno na ich obyczajach i tradycjach, a nawet może doprowadzić do wyginięcia tych tajemniczych - i jakże innych od naszej - zanikających kultur.
od 1 do 31 marca, obok Informatorium, II piętro


INDONEZJA
W krainie wulkanów, tajemniczych rytuałów, ludożerców i rozszalałej przyrody
Prelekcja Arkadiusza Wyrostka

W cyklu spotkań „Dookoła Siedmiu Kontynentów” odbędzie się poświęcona Indonezji prelekcja podróżnika i fotografa Arkadiusza Wyrostka.
2 marca, godz. 17.00, Informatorium, II piętro

Arkadiusz Wyrostek
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze podróże odbywał w marzeniach, czytając we wczesnej młodości książki: Szklarskiego, Fiedlera, Centkiewiczów, Kapuścińskiego, Halika, Kiplinga, Verne'a itp. Pierwszym wyzwaniem była podróż autostopem po Polsce, Ukrainie, Rumunii, Węgrzech, Czechosłowacji (ok. 10 000 km). Miał wtedy 18 lat. Następnie intensywnie zwiedzał Polskę, a później brał udział w wyprawach (i trekkingach), m.in. do licznych krajów europejskich oraz Egiptu, Chin, Tybetu, Makao, Hongkongu, Kanady, Stanów Zjednoczonych (Alaska), Etiopii, Tajlandii, Laosu, Kambodży, Wietnamu, Indonezji, Nowej Gwinei.


INSPIRACJA – EKSPERYMENT – ZABAWA
Warsztaty architektoniczne dla gimnazjalistów

Spotkanie inauguracyjne. Warsztaty będą się składały z trzech głównych części: INSPIRACJA – głównie wizualna (zdjęcia, filmy z komentarzem, zagadki, dyskusje); EKSPERYMENT - projektowanie i budowa zadanego obiektu lub jego makiety; PREZENTACJA – efektów pracy warsztatowej. Zapisy od 1 marca.
5 marca, godz. 11.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter


MAGDALENA KUCZMA – ODMIERZACZE CZASU
Wystawa prac na papierze

Wystawa zaprezentuje niedawno rozpoczęty przez M. Kuczmę cykl obrazów. – Przy pomocy tych samych znaków, liter, którymi posługuję się od dawna w wyrażaniu siebie – napisała – prowadzę osobiste rozważania na temat upływającego czasu. Zachodzące we mnie zmiany rodzą naturalną potrzebę porządkowania siebie, nowego spojrzenia na stare rzeczy.
Magdalena Kuczma urodziła się w 1967 roku w Sosnowcu. W latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej PWSSP, gdzie w 1993 roku otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Józefa Hałasa, wzbogacając go o aneks z grafiki zrealizowany w pracowni profesora Romana Kowalika. Swoje prace malarskie pokazywała na 6 wystawach indywidualnych w Polsce i w Niemczech, a także na licznych wystawach zbiorowych.
4-20 marca. Finisaż wystawy 18 marca, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem, parter


KTO Z TORBĄ PEŁNĄ LISTÓW RUSZA W ŚWIAT?
Stare i Nowe Spotkania Bajkowe

W cyklu „Kim będę, gdy dorosnę” spotkanie z listonoszem. Dzieci (w wieku 4-6 lat – z rodzicami) będą rozmawiać o sposobach komunikowania się, przekazywania wiadomości. Oczywiście będzie też pisanie listów. Jak zwykle, na zajęcia trzeba się obowiązkowo zapisać – zapisy od 7 marca – na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217).
11 marca 2011 (piątek), godz. 17.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter


PRZYGODY PIESKA BOMBONITA
Cykl Early English z Helen Doron

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami na przedstawienie i zabawy z językiem angielskim przygotowane przez Centra Helen Doron Early English.
12 marca (sobota), godz.11.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter


KOLAŻE CHOPINIOWSKIE HANNY BAKUŁY
Fryderyk Chopin – genialny dandys

Znana malarka i pisarka zaprezentuje cykl poetycko opowiedzianych historii z życia kompozytora – zabawnych i zaskakujących.
„Zaczęło się zimą na koncercie chopinowskim, w Filharmonii. Pomysł na kolaże pojawił się w trakcie słuchania muzyki. Nagle dotarło do mnie, że od dziecka uwielbiam Fryderyka Chopina, nie tylko jako kompozytora, ale jako wielką osobowość, zabawnego faceta, utalentowanego pisarza i dandysa. Przeczytałam o nim mnóstwo książek, a nawet opasły tom jego bajecznych listów. Zaczęłam zbierać zdjęcia portretów kompozytora, osób z jego otoczenia, ukochanych kobiet, pejzaże polskie i paryskie, reprodukcje obrazów z epoki, a nawet kawałki tapet i detale mogące się z nim kojarzyć. Jako tła użyłam ręcznie robionego papieru z Dusznik. Powstały obrazy w technice collage, czyli kompozycji składających się z wielu, przeróżnych elementów…” - mówi Hanna Bakuła.
Wystawa zostanie otwarta w ramach Dni Frankofonii, które organizuje Alliance Française.
Od 22 marca (wernisaż godz. 17.00) do 10 kwietnia, Galeria pod Plafonem, parter


AKADEMIA ZDROWEGO SENIORA
Spotkanie z okulistą

Gościem Akademii będzie okulistka, dr Małgorzatą Mulak, która wygłosi wykład na temat najczęstszych problemów okulistycznych w wieku starszym. Omówione zostaną m.in. takie choroby jak: jaskra, zespół suchego oka, zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Dowiemy się także, jakie są najnowsze sposoby ich leczenia. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!
Czytelnia, 23 III, godz. 16.00


SKRZYPCOWE OPOWIEŚCI ŻABKI I ŚLIMAKA
Biblioteczna Akademia Malucha

W cyklu „Podróż po Krainie Muzyki i Instrumentów” zajęcia oparte na treści książek dla dzieci. Wiersze, opowiadania i bajki, w których bohaterami są: muzyka i instrumenty, stanowią inspirację i instrukcję do zabaw, a przez to ułatwiają poznanie świata. Prowadzenie: Amelia Jachimowicz.
Obowiązują zapisy – od 21 marca – na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217).
Biblioteka 7 Kontynentów, 24 III, g. 17.00


MIASTA W PIOSENCE FRANCUSKIEJ
Wykład w języku francuskim

Na zaproszenie Alliance Française wykład wygłosi Richard Sorbet, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także prezes lubelskiej sekcji Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, redaktor działu „Chansons” (Piosenki) strony internetowej PROF-EUROPE, autor audycji radiowych w Radiu Lublin i Radiu Koszalin, a także współorganizator i wieloletni juror regionalnych i ogólnokrajowych edycji Festiwalu Piosenki Francuskiej. Przedstawi nam najbardziej znane i najpiękniejsze francuskie utwory poświęcone miastom.
Spotkanie w ramach Dni Frankofonii, które organizuje Alliance Française.
30 marca, godz.16.00, Biblioteka Romańska, III piętro


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP