Polecamy
red. nauk. Jacek Puchalski 99,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL... więcej >

Moduły tematyczne tegorocznego Forum Młodych Bibliotekarzy

Data dodania: 01.07.2016

Moduły tematyczne tegorocznego Forum Młodych Bibliotekarzy

Tegoroczne, jedenaste już Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w Opolu. Między 15 a 16 września bibliotekarze z całej Polski będą mieli okazję nie tylko poznać nasze piękne miasto, ale również wziąć udział w wielu niezwykłych warsztatach, czy wysłuchać ciekawych referatów. Inauguracja Forum rozpocznie się 15 września o godzinie 10:00 wykładem poety i dziennikarza, Wojciecha Bonowicza.

W tym roku hasło przewodnie będzie brzmiało bardzo śpiewnie: „W bibliotece wszystko gra!”. Muzykalny charakter Opolamiał bowiem silny wpływna koncepcję organizowanej przez nas edycji tego wydarzenia. Pozwoliliśmy sobie nazwać poszczególne moduły tematyczne Forum hasłami kojarzącymi się właśnie z muzyką.

I tak:

  • WIRTUOZI. Czujesz bluesa? Tak nazwaliśmy czas poświęcony kwestiom związanym z pracą bibliotekarza, jej specyfiką oraz naszymi indywidualnymi doświadczeniami i warsztatem. To ten moment, w którym będzie można dowiedzieć się czegoś o pracy w zespole lub indywidualnym rozwoju. W tym bloku poruszone zostaną kwestie związane zarówno z karierą w tym zawodzie, jak i naszymi osobistymi pasjami, które niejednokrotnie wplatamy przecież w biblioteczną niecodzienność.
  • INSTRUMENTY. Czyli pozytywne wibracje! Instrumenty, czyli narzędzia. W tym przypadku wszystko to, czym posługujemy się na co dzień w pracy. Wszystkie technologie, zwłaszcza te elektroniczne: Internet, media społecznościowe, systemy biblioteczne, wszelkiej maści urządzenia i gadżety.
  • MELOMANI. Ale jazz! Melomani, to oczywiście nasi… Użytkownicy! Postaramy się pokazać, że nie zawsze, tak jak w jazzie, trzeba improwizować. Poruszymy kwestie związane z komunikacją, podejściem do tzw. „trudnego czytelnika”. Zajmiemy się również kwestią pomocy użytkownikom niepełnosprawnym. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czego właściwie potrzebują dziś Użytkownicy bibliotek?
  • TRENDY. Czyli więcej czadu! Tu pierwsze skrzypce zagrają alternatywa i futurystyka! Wszystkie technologiczne nowinki, kosmiczne inspiracje, nietuzinkowe rozwiązania. Kreujmy potrzeby, wyprzedzajmy je!

W ramach przedstawionego czwórpodziału tematycznego 11. Forum zawarliśmy niezwykle bogatą propozycję warsztatów i wystąpień indywidualnych. Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji, cały program dostępny jest na oficjalnej stronie: http://11fmbopole.wix.com/11fmb

Żeby jednak zachęcić jeszcze niezdecydowanych, warto wspomnieć chociaż o kilku naszych propozycjach:

  • Michał Pałasz, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, kulturoznawca i menadżer kultury, podczas warsztatów „Social Media w bibliotece” opowie uczestnikom o prawidłowym wykorzystaniu różnych portali społecznościowych w naszej pracy;
  • ciekawych wariacji, jakie daje połączenie kultury z… kulturą fizyczną podczas swoich warsztatów dokonapani Magdalena Arażny z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. „Biblioteka i Sport” – to brzmi interesująco!
  • czym jest „gamifikacja” i jak można dokonać procesu tzw. grywalizacji np. literatury pięknej i naukowej, tego dowiemy się od specjalisty z międzynarodowym doświadczeniem w branży nowych technologii - pana Marcina Skrabka;
  • bibliotecznym fotografom swoją, niewątpliwie ogromną, wiedzę przekaże nasz opolski mistrz fotografii artystycznej – pan Sławoj Dubiel.

To tylko niewielka część oferty 11. Forum Młodych Bibliotekarzy, wśród której swoje miejsce znalazło 12 warsztatów i ok. 20 referatów z ponad 15 bibliotek z całej Polski!

Frekwencja dopisała znakomicie! Ilość zgłoszeń rośnie w szybkim tempie z dnia na dzień, miejsc wolnych ubywa, więc zachęcamy do jak najszybszej rejestracji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gdzie można jeszcze zgłaszać chęć uczestnictwa w Forum.

Włożyliśmy w 11. Forum Młodych Bibliotekarzy mnóstwo serca. Nie tylko my – bibliotekarze opolscy, którymprzypadła przed wszystkim rola gospodarzy, ale również i Wy – bibliotekarze z całej Polski, którzy swoimi referatami uświetnicie te dwa wrześniowe dni.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP