Polecamy

Leszek Szafrańśki

26,00 PLN

"Tematyka książki jest bardzo aktualna – odnosi się bowiem do funkcjonowania repozytoriów... więcej >

Prezydent czyta dzieciom, czyli jak Jaworzno rozbudza czytelniczy apetyt najmłodszych

Data dodania: 18.02.2011

Gościem drugiego spotkania w ramach projektu „Całe Jaworzno czyta dzieciom” był Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, który przedstawił najmłodszym świat dzieci z Bullerbyn.

Zatrważające statystyki informują, że poziom czytelnictwa w Polsce jest najniższy w 20-letniej historii badań – 60% Polaków w ogóle nie czyta książek. Wbrew powszechnej opinii czytanie nie boli, a „sztuka złotnicza i koneserstwo słowa,” bo tak o literaturze pisał Friedrich Nietzsche, nie jest zarezerwowane dla elit intelektualnych. Jest to, a przynajmniej powinien być, przywilej stanowiący alternatywę dla telewizji czy Internetu.
Aby dostrzec w książce coś więcej niż narzędzie tortur, fundacja ABCXXI zainicjowała kampanię „Cała Polska czyta dzieciom,” w ramach której jaworznicka biblioteka prowadzi projekt „Całe Jaworzno czyta dzieciom.” Jest on objęty patronatem m.in. Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie obrała sobie za cel rozbudzenie w dzieciach pasji czytelniczych, co w konsekwencji wzbogaci ich wykształcenie i rozwinie głód wiedzy.

26 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu, podczas którego dyrektor biblioteki, Monika Rejdych, przeczytała dzieciom „Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy.

17 lutego, podczas drugiego spotkania, gościem biblioteki był Prezydent Miasta Jaworzna, Paweł Silbert. Pan Prezydent czytał „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren oraz „W aeroplanie” Juliana Tuwima. Teksty wprowadziły najmłodszych w fantastyczną atmosferę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek i chętnie odpowiadały na pytania Pana Prezydenta. Ich aktywność została nagrodzona upominkami, a spotkanie zakończył quiz z nagrodami. Warta zwrócenia uwagi jest także obecność Bibliomisia, który przeczytał tekst „Przysięgi wzorowego czytelnika” oraz pasował dzieci na czytelników. Pomocnik Misia rozdawał wszystkim obecnym cukierki. Nie można też pominąć szczerego uśmiechu dzieci- uśmiechu napawającego optymizmem przed  kolejnym spotkaniem w ramach projektu.

Entuzjastyczne reakcje dzieci dowodzą, że chętnie przenoszą się one także w świat opisany, a nie tylko narysowany. Głośne czytanie pozwala rozbudzić ich wyobraźnię i rozwinąć umiejętność koncentracji. Zachęca też do sięgania po teksty i wzmaga ciekawość świata. To właśnie dzięki książkom najmłodsi mogą zwiedzić niedostępne nikomu rejony i przeżyć fantastyczne przygody. Zgodnie z tekstem przysięgi, „ma rację ten, kto sądzi, / że kto czyta, ten nie błądzi.”
Udział w spotkaniu wzięły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 22. Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Całe Jaworzno czyta dzieciom.

 

Nadesłała: Patrycja Godlewska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP