Polecamy
Małgorzata Kisilowska 39,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Co grozi za nieprzekazanie ewidencji VAT w formie JPK?

Data dodania: 14.07.2016

Co grozi za nieprzekazanie ewidencji VAT w formie JPK?

Podatnicy VAT muszą lub niedługo będą musieli przekazywać fiskusowi co miesiąc ewidencje zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Raporty te formalnie są informacjami podatkowymi. Zlekceważenie obowiązku przesłania ich w terminie wiąże się z ryzykiem otrzymania dotkliwej grzywny.

Na podatników VAT został nałożony obowiązek przekazywania co miesiąc ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) – pliku tworzonego ze swojego systemu informatycznego poprzez bezpośredni eksport danych, posiadającego układ i formę narzuconą przez Ministra Finansów. Wynika to z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.

Obowiązek comiesięcznego przesyłania ewidencji VAT w formie JPK dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Księgi podatkowe to: księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, które dla celów podatkowych są zobligowani prowadzić podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Informacje o prowadzonej ewidencji VAT należy składać bez wezwania organu podatkowego. Przesyła się je Ministrowi Finansów w formie elektronicznej, za pomocą oprogramowania interfejsowego, po opatrzeniu kwalifikowanym e-podpisem.

Czytaj całość.

Źródło: winienczyma.bn.org.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP