Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Kongres IFLA w Columbus, Ohio 17 sierpnia 2016

Data dodania: 18.08.2016

Kongres IFLA w Columbus, Ohio 17 sierpnia 2016

W Kongresie bierze udział 3500 uczestników, w tym blisko 1.400 osób z USA. Z Polski przyjechało 18 bibliotekarzy. Najliczniej jest reprezentowana Biblioteka Narodowa. Organizatorzy zaplanowali 229 sesji i roboczych spotkań, na których zostanie wygłoszonych ponad 200 referatów.

Drugie wystąpienie podczas Kongresu miał Bogdan Filip Zerek w Sesji Quality management and preservation in the age of mass processing. Od ubiegłego roku IFLA włączyła się do promowania wśród bibliotek programu ONZ Sustainable Development Goals of the 2030 Agenda (SDG) wskazując jak ważną rolę w rozwoju ekonomicznym i społecznym odgrywają biblioteki. Przygotowano specjalną broszurę Access and opportunity for all, która daje wskazówki jak biblioteki mogą włączyć swoją działalność do programu ONZ.

Tematyka ta była omawiana na kilku sesjach i spotkaniach roboczych. Tej problematyce poświęcona była m.in. sesja skierowana do stowarzyszeń bibliotekarskich: A Call to Action. National Advocacy and Inplementation of the SDGs.

Na kolejnej sesji Literacy Matters! kilku referentów omawiało programy rozwoju czytelnictwa w swoich krajach (Holandia, Szwecja, Norwegia,USA).

IFLA przyznaje co roku nagrody BibLibre Marketing Award za akcje promujące projekty realizowane w bibliotekach. Pierwszą nagrodę w tym konkursie zdobyła Vancouver Library za projekt Inspiration Lab. Najlepsze projekty kampanii realizowane były przez młodych bibliotekarzy z wykorzystaniem społecznościowych środków komunikacji. W wielu sesjach poruszano tematykę oferty bibliotek dla imigrantów, bezdomnych, mniejszości narodowych i kulturowych. IFLA przygotowuje zalecenia Guidelines for Library Service to People Experiencing Homelessness.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP