Polecamy
21,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

Książki „z dreszczykiem” dla dzieci autorstwa Kristiny Ohlsson

Data dodania: 03.10.2016

Książki „z dreszczykiem” dla dzieci autorstwa Kristiny Ohlsson

O popularności literatury skandynawskiej nie trzeba nikogo przekonywać. Już od wielu lat nazwiska autorów z tego półwyspu brylują na szczytach list bestsellerów. Trudno się temu dziwić. Czytelników urzekają barwne opisy krajobrazów, tajemnicza aura towarzysząca fabule, a przede wszystkim intrygujący, nieszablonowi bohaterzy. To, co tak łatwo dostępne jest dla dorosłych, zwykle jednak nie znajduje odzwierciedlenia w literaturze dla dzieci. Na próżno szukać tam opowieści „z dreszczykiem” przeznaczonych dla młodego czytelnika. Zupełnie inaczej jest w przypadku KristinyOhlsson - pisarki, która zdobyłapopularność dzięki kryminałom dla dorosłych, co nie przeszkodziło jej w stworzeniu historii dedykowanej dla dzieci od 10 roku życia.

Seria autorstwa KristinyOhlsson liczy trzy części: „Szklane dzieci”, „Srebrny chłopiec” oraz „Kamienne anioły”. Ta ostatnia swoją premierę będzie miała już we wrześniu, a ukaże się, podobnie jak pozostałe, nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Każda książka to osobna, zamknięta historia opowiadająca o zagadkowych wydarzeniach, których doświadcza trójka przyjaciół.To właśnie Billie, Simona i Aladdin, a także Åhus – mała, oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta Kristianstad miejscowość − są elementem wspólnym wszystkich części.

Trylogia zaczyna się od Billie, 12-letniej dziewczynki, która wraz z mamą przeprowadza się do Åhus po śmierci taty. Obie starają się ułożyć swoje życie na nowo, odnaleźć utraconą radość i stworzyć bezpieczną przystań. Dla Billienie jest to łatwa sytuacja. Zakupiony przez mamę dom w ogóle jej się nie podoba, wyczuwa w nim coś dziwnego i obcego, co sprawia, że budynek wydaje jej się odpychający, a okolica nieprzyjazna. Ponadto dziewczynka jest zmuszona zmienić szkołę oraz opuścić miasto, w którym mieszkała od urodzenia i zdążyła zawiązać przyjaźnie. Nie jest to dla niej łatwe, ale w zaklimatyzowaniu się pomaga jej chłopiec Aladdin, w którym niebawem znajduje przyjaciela. Tych dwoje, wraz z przyjaciółką Billie z Kristianstad – Simoną − przeżyje niejedną przygodę, która wywołagęsią skórkę, a po plecach nie raz przebiegną ciarki.

Seria szwedzkiej autorki to lektura nie tylko dla dzieci. Dzięki sprawnemu połączeniu przez Ohlsson elementów grozy z wątkami obyczajowymi,powieści wciągają i zmuszają do refleksji. Mało tego, autorka nie unika bieżących problemówspołecznych, które stały się tłem „Srebrnego chłopca”. Doświadczenie pisarki, które zdobyła podczas konstruowania powieści dla dorosłego czytelnika, zaprocentowało tym, że dzieci doczekały się opowieści, która budzi w nich zmysł detektywistyczny, uwrażliwia na wiele życiowych sytuacji, a przede wszystkim dostarczadreszczyku grozy w stopniu odpowiednim dla młodego odbiorcy.

Seria jest bez wątpienia wciągająca, a przeczytanie jednej części sprawia, że czytelnikchce jak najszybciej sięgnąć po kolejną. Teraz jest to łatwiejsze, bowiem na półce będą czekały na dzieci wszystkie części trylogii, łącznie z najnowszą pt. „Kamienne anioły”. Ten tytuł przybliży dzieciom dotąd niezbyt dobrze znaną postać Simony, którą z Åhus łączy jej babcia, mieszkająca w budynku będącym dawniej hotelem. Jak się okazuje, to miejsce również ma swoją tajemnicę, ale nie tylko ono, babcia Simony też ukrywa coś przed swoją wnuczką. Na dodatek wydaje się, że ktoś cały czas płata figle w jej ogrodzie, przestawiając kamienne posągi.

Czytając te książki, nie można się nudzić. To przyjemność i rozrywka nie tylko dla młodego czytelnika, ale dla każdego kto lubi opowiadania trzymające w napięciu. Tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z Billie, Simoną i Aladdinem.

Zamówienia można składać drogą mailową: handlowy@mediarodzina.pl. Nasza oferta dostępna jest na stronie: mediarodzina.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP