Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

Laureaci 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Data dodania: 05.10.2016

Laureaci 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

13 października, już po raz 23. polskiemu autorowi wręczona zostanie statuetka Koziołka Matołka za najlepszą książkę dla dzieci wydaną w 2015 roku. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiona została w 1994 roku przez Fundację „Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer”. Od 2004 roku rolę organizatora Nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Nagroda przyznawana jest co roku, żyjącemu polskiemu autorowi za książkę dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Książki nagradzane muszą nawiązywać do „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci promowanej przez Kornela Makuszyńskiego.

W tym roku z rekordowej liczby 90 książek zgłoszonych przez wydawców, autorów oraz miłośników literatury dla dzieci, jury w składzie: dr Małgorzata Chrobak, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, Stanisława Niedziela, Ewa Świerżewska, Aneta Satława i Jerzy Kumiega pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej wyłoniło 10 pozycji nominowanych:

  • Grażyna Bąkiewicz, Ale historia… Mieszko, ty wikingu! , Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
  • Agnieszka Budzicz-Marchlewska, Dwie siostry i wiedźma, Wydawnictwo Skrzat,
  • Zenon Gierała, Tajemnica starej cerkwi, Wydawnictwo Jedność,
  • Irena Landau, Ostatnie piętro, Wydawnictwo Literatura,
  • Zuzanna Orlińska, Stary Noe, Wydawnictwo Literatura,
  • Renata Piątkowska, Która to Malala?, Wydawnictwo Literatura,
  • Marcin Prokop, Longin. Tu byłem, Wydawnictwo Znak,
  • Rafał Skarżycki, Hej, Jędrek, przepraszam czy tu borują, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
  • Agnieszka Suchowierska, Mat i świat, Wydawnictwo Krytyka Polityczna,
  • Andrzej Żak, Kapelusz kapitana Drake’a, Wydawnictwo Akapit Press.

Spośród książek nominowanych, jury wybrało zwycięzcę i postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień. 23. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego otrzymuje Zuzanna Orlińska za opowiadanie Stary Noe opublikowane przez Wydawnictwo Literatura za plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat. Dodatkowo jury w swoim werdykcie podkreśliło, że współczesność ukazana w szacie graficznej książki sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi.

Wyróżnienia otrzymały książki:
Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata oraz Ale historia... Mieszko, ty wikingu! Grażyny Bąkiewicz, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie także Nagroda Czytelników. Każdy może oddać swój głos i wybrać najlepszą, jego zdaniem, książkę 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wystarczy odwiedzić Bibliotekę w Oświęcimiu i zostawić swój głos na specjalnie do tego przygotowanej tablicy, która znajduje się w Bibliotece Młodych na I piętrze lub zagłosować za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej Biblioteki http://mbp-oswiecim.pl/koziolek-glosowanie/. Głosowanie trwa od 22 września do 7 października. Ogłoszenie wyników Nagrody Czytelników nastąpi 13 października podczas uroczystej gali, która rozpocznie się o godz. 11:00. Wyniki zostaną także opublikowane na stronie internetowej Biblioteki.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP