Polecamy
Marcin Blicharski 20,00 PLN 25,00 PLN

Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy... więcej >

Czytniki i e-booki w szkolnych bibliotekach

Data dodania: 06.10.2016

Czytniki i e-booki w szkolnych bibliotekach

W większości miejskich i wojewódzkich bibliotek w Polsce e-książki nie są już nowością. A jak wygląda sytuacja w szkołach i na uczelniach? Czy wprowadzenie do oferty e-booków i czytników to kaprys nowoczesności, czy nieunikniony etap ewolucji czytelnictwa? Nowoczesne technologie mają niebagatelny wpływ na zmianę zachowań społeczeństwa. Nie uchroniło się przed nimi także czytelnictwo. E-booki stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych książek.

Zeszłoroczne dane Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wskazują, iż 75 proc. polskich gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu, jednak nadal wiele osób nie ma potrzeby korzystania z zasobów światowej sieci. W całym kraju realizowane są projekty, dążące do zmiany poziomu cyfryzacji w Polsce oraz budowaniu kompetencji cyfrowych. Jednymi z podmiotów wpisujących się w te działania są biblioteki.

W Polsce, w 2014 roku było ponad 8 tys. bibliotek publicznych i ich filii oraz zaledwie 131 jednostek publiczno-szkolnych. Większość z nich jest wyposażona w komputery udostępnianych użytkownikom, ale tylko 64 proc. świadczy usługi elektroniczne (np. katalog online, zamawianie materiałów, powiadomienia o terminie zwrotów, fora dyskusyjne, e-learning). Również zasoby elektroniczne stanowią niski odsetek zbiorów bibliotecznych. Jednak zainteresowanie tą formą czytelnictwa stanowi już wyraźny trend w naszym kraju, a mimo trudności e-booki stanowią znaczącą większość tych zbiorów.

Na początku września firmy PocketBook i Legimi poinformowały o przełomowym projekcie. Dla czytników z linii Touch Lux (modele PocketBook Touch Lux 2, PocketBook Touch Lux 3 oraz PocketBook Touch Lux 3 Ruby Red) zostało przygotowane oprogramowanie, którego integracyjną częścią jest aplikacja Legimi, oferująca dostęp w modelu abonamentowym do ponad 16 000 ebooków i audiobooków ze wszystkich kategorii wydawniczych.

W dniach 5-7 października przedstawiciele firmy PocketBook odpowiedzą na pytania odwiedzających, umożliwią zapoznanie się z najnowszymi modelami czytników PocketBook Touch HD, InkPad 2, Touch Lux 3, a także wyjaśnią zasadę działania aplikacji Legimi. Pierwszego dnia Salonu będzie można również porozmawiać z przedstawicielem Legimi i dopytać o szczegóły oferty dla bibliotek.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP