Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Przemiany komunikacji medialnej

Data dodania: 18.10.2016

Przemiany komunikacji medialnej

Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Zarząd Główny i Zarząd Okręgu Małopolskiego, zapraszają podczas Targów Książki w Krakowie na seminarium „Przemiany komunikacji medialnej” - 28 października 2016 r. (piątek), godz. 10.00 – 11.00, sala Lwów B.

W trakcie seminarium wystąpią dwaj prelegenci związani z Instytutem Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - dr Stanisław Skórka i dr Grzegorz Nieć. Zachęcając do udziału prezentujemy poniżej krótkie informacje o referatach.

dr Stanisław Skórka „Architektura informacji bibliotecznych aplikacji mobilnych”

Aplikacja mobilna (m-aplikacja) to wyspecjalizowany program instalowany na urządzeniu przenośnym pozwalający na dostęp do wybranych przez jego dostawcę funkcji oraz treści. Pojęcie „katalog podręczny” w erze mobilnych aplikacji i urządzeń zyskało nowe znaczenie. Za sprawą zainstalowanego w telefonie lub tablecie programu użytkownik otrzymuje narzędzie za pomocą którego może m.in. wyszukać i zamówić książki, przejrzeć własne konto, skorzystać z usług biblioteki, za pomocą GPS znaleźć do niej drogę a nawet przeczytać teksty online. Architektura informacji w kontekście mobilnym dotyczy struktury zawartości całej aplikacji oraz układu elementów ekranu w interfejsie użytkownika. Biblioteczna m-aplikacja może zawierać: jedynie katalog biblioteki, usługi świadczone przez biblioteki, inne usługi dostępne w instytucji, której biblioteka jest częścią. Podczas prezentacji omówione zostaną przykłady kilku aplikacji mobilnych stosowanych w działalności biblioteczno-informacyjnej.

dr Grzegorz Nieć „Antykwariat i jego klienci w czasach przesytu”

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza polski rynek książki przeszedł daleką drogę od permanentnych i rozległych niedoborów do wielkiej obfitości i różnorodności oferty, a w zasadzie jej nadmiaru. Choć od lat wieszczy się koniec ery książki drukowanej, półki księgarskie uginają się pod ciężarem nowości. Wielkie promocje, przeceny przekraczające nieraz połową ceny egzemplarza, wreszcie tanie księgarnie to codzienność, do której przywykliśmy. Równocześnie spadło zainteresowanie książką, która musi konkurować z innymi produktami kultury – wysokiej i popularnej. Jak w tej sytuacji funkcjonuje wtórny rynek książki? W jaki sposób odbijają się na nim przemiany na rynku książki nowej? Czym się charakteryzuje przesyt na rynku wtórnym i jaka jest jego struktura? Wreszcie, jakie rysują się perspektywy przed antykwariatami i ich klientami?

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w seminarium podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków ul. Galicyjska 9, 28 października 2016 r. (piątek) o godz. 10.00 do sali Lwów B, wstęp wolny.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP