Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Sienkiewicz na różne sposoby

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 19.10.2016

Rok 2016 jest  Rokiem Henryka Sienkiewicza.  Z tej okazji w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej przygotowano kilka wydarzeń upamiętniających pisarza. Od 20 września do 13 października  można było oglądać wystawę o życiu i twórczości  polskiego noblisty ze zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Z oferty tej skorzystało 400 osób. W październiku zainaugurowano  ogólnopolską akcję „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”, przygotowaną przez gorzowską bibliotekę we współpracy z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.  Do końca grudnia 2016 uczniowie i wszyscy zainteresowani na adres tego muzeum  mogą przesyłać własnoręcznie  wykonane pocztówki dedykowane pisarzowi.

Dużym powodzeniem cieszyła się również prelekcja Cecylii Judek, która przybliżyła postać H. Sienkiewicza nie tylko jako znakomitego pisarza i wielkiego patrioty, ale też jako zwykłego mężczyznę przeżywającego  sercowe wzloty i upadki. 

Cecylia Judek od wielu lat prowadzi działalność dydaktyczną i kulturalną . Organizuje wystawy, konferencje, spotkania literackie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. – Jestem z zamiłowania biografistką - mówiła. – Ta moja przygoda zaczęła się jak miałam ze 12 lat. Przeczytałam wtedy  książkę „Miłość niejedno ma imię” o kompozytorze  Feliksie Mendelssohnie.  Potem sięgnęłam po biografie Moneta, Maneta, potem kolejne… Czytałam wszystko, o wszystkich  i  zawsze dokładanie, nawet przypisy.  

C. Judek zdradziła też jaki główny cel przyświeca jej gawędom o pisarzach.

-  Wszystko po to, by ludzie czytali, mieli taką potrzebę . W starej komedii „Poszukiwany, poszukiwana” pewien dość podejrzany typ mierzył „zawartość  cukru w cukrze”.   A ja interesuję się „zawartością  człowieka w człowieku” . Z każdą przeczytaną książka ilość człowieczeństwa  w nas wzrasta.

Główną organizatorką gorzowskich imprez upamiętniających  H. Sienkiewicza była Magdalena Płatonow z Biblioteki Pedagogicznej WOM.

Hanna Ciepiela
fot. Monika Żołędziejewska 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP