Polecamy
Renata Ciesielska-Kruczek 32,00 PLN 38,00 PLN

Autorka publikacji zachęca wszystkich czytelników, naukowców, bibliotekarzy, zapalonych globtroterów,... więcej >

Pamiętamy o Cierkońskim

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. w Województwo: lubuskie
Data dodania: 31.10.2016

Pamiętamy o Cierkońskim

- Emanował inteligencją i erudycją.  Zwykłe lekcje zamieniał w płomienne wykłady – tak wspominano Zbigniewa Cierkońskiego, nauczyciela i pionierka gorzowskiego szkolnictwa na spotkaniu, które odbyło się 26 października 2016 roku  w Bibliotece Pedagogicznej.

Od kilku lat w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego odbywają się spotkania upamiętniającego legendarnych, gorzowskich nauczycieli.  Bohaterem ostatniego był Zbigniew Cierkoński, który  przyjechał do Gorzowa w czerwcu 1945 roku i był jednym z organizatorów oraz pierwszych nauczycieli Miejskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, późniejszego I LO.

Jedną z jego uczennic była Weronika Kurjanowicz, zasłużona,  emerytowana gorzowska polonistka  -  Profesor Cierkoński całe życie poświęcił naszemu miastu – wspominała. -  Miał wielki zapał . I choć ówczesna władza próbowała go zniszczyć, on zawsze był wierny swoim ideałom. Był jak Książe Niezłomny…

- Tata kochał swoją pracę i bardzo żałował, że odsunięto go od nauczania – opowiadała jego córka  Jolanta Ostrouch. – Gdyby zapisał się do partii, mógłby wrócić do szkoły.  Ale on nie umiał udawać. Był człowiekiem z zasadami, patriotą.   Skoro nie mógł pracować jako nauczyciel, zmienił  zawód. Został psychologiem w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. I zrobił doktorat z psychologii.

Zbigniew Cierkoński pracował jako psycholog i biegły do późnej starości. Zmarł w 1994 roku, mając 85 lat.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć i dokumentów.  
- Jeśli tata patrzył dziś na nas z góry, to było mu bardzo przyjemnie  - zapewniła wzruszona córka.

Główną organizatorką spotkania była  Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP