Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Historia w bibliotece: gromadzenie źródeł do badań, miejsce spotkań niezwykłych ludzi

Data dodania: 08.11.2016

Historia w bibliotece: gromadzenie źródeł do badań, miejsce spotkań niezwykłych ludzi

25 listopada br. podczas XXV Targów Książki Historycznej (24-27 listopada, Zamek Królewski w Warszawie) Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w ramach V Salonu Bibliotek, seminarium z cyklu „ Czytanie łączy pokolenia” pt. „Historia w bibliotece: gromadzenie źródeł do badań, miejsce spotkań niezwykłych ludzi”.

Celem seminarium jest pokazanie przykładów dokumentowania i popularyzacji tematyki historycznej w środowisku małych, średnich i dużych bibliotek. Tematem wiodącym będzie bibliografia regionalna tworzona przez biblioteki oraz inne formy – tradycyjne i cyfrowe – gromadzenia i udostępniania źródeł do historii regionu. Szczególną formą popularyzacji historii są spotkania z „żywą historią”, tj. ze świadkami wydarzeń historycznych.

Dla miłośników historii Warszawy cenna będzie prezentacja kolekcji varsavianów w zbiorach Biblioteki na Koszykowej , a także sylwetek czytelników warszawskiej książnicy zaangażowanych w badania historii i popularyzację wiedzy o stolicy, jak również dokumentów upamiętniających historię przyłączenia do Warszawy niektórych dzielnic prawobrzeżnych.

Na seminarium będzie przedstawiona także - poprzez działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu - bogata w ważne wydarzenia historyczne Ziemia Radomska i jej znani mieszkańcy.

W programie:

  1. Joanna Jaszek- Bielecka (kierownik Działu Varsavianów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy) Varsaviana w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej woj. Mazowieckiego
  2. Mirosława Majewska (dyrektor Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy) Biblioteka w obchodach 100 rocznicy przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy.
  3. Anna Skubisz-Szymanowska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu) Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu ośrodkiem dokumentowania i popularyzowania historii lokalnej
  4. Panel dyskusyjny Biblioteki – instytucje pamięci historii lokalnej

Seminarium poprowadzi Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Początek spotkania o godzinie 12, Sala Kinowa; udział w seminarium jest bezpłatny.

Zapraszamy także do odwiedzenia stoisk Salonu Bibliotek (nr 43-45).

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP