Polecamy
45,00 PLN

Szerokie upowszechnienie i dynamiczny rozwój komputerowych technologii informacyjnych implikują... więcej >

2017 - powrót Conrada

Data dodania: 09.11.2016

2017 - powrót Conrada

Joseph Conrad Korzeniowski wraca w wielkim stylu. Najbardziej brytyjski z polskich pisarzy i najbardziej polski z brytyjskich w najbliższych miesiącach będzie się pojawiać w mediach, salach wystawowych, na scenie i w przestrzeni publicznej. Sejm ogłosił 2017 Rokiem Conrada, a konsekwencją tej decyzji jest otwarcie naboru wniosków do Programu Conradowskiego.

Jego celem jest promocja twórczości autora Lorda Jima, ale elementem nie mniej istotnym ma być informowanie o jego związkach z Polską, które nie są powszechnie znane. W świadomości znacznej części odbiorców Conrad Korzeniowski to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku, a wpływ jego książek na kulturę anglosaską jest nie do przecenienia (czego dowodem choćby ekranizacje, np. Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli czy Pojedynek Ridley’a Scotta). Ale przecież twórca Smugi cienia był Polakiem, za Polaka się uważał i znacząco wpłynął na naszą kulturę nie tylko w związku z recepcją swoich dzieł.

W ramach programu wspierane będą, kwotą do 300 tysięcy złotych, zadania popularyzujące twórczość i biografię Józefa Conrada Korzeniowskiego takie jak wystawy, spektakle, festiwale, filmy czy seminaria. O dofinansowanie starać się mogą zarówno instytucje państwowe, samorządowe, uczelnie, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Szczegółowe informacje nt. programu znajdują się na stronie MKiDN.

Źródło: Portal księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP