Polecamy
38,00 PLN

  Publikacja pod red. naukową Hanny Batorowskiej i Pauliny Motylińskiej prezentuje spectrum... więcej >

Święto piernika z książką

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 08.12.2016

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko realizuje od sierpnia 2016 roku do lipca 2017 roku mikroprojekt „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa

za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko – Polskiej w Rychnov nad Kneźnou. Budżet zadaniowy wynosi 20 000 euro. Grupy docelowe to dzieci i dorośli, mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego.

 

Rozdział pierwszy

Piernik ma starożytne pochodzenie. Geneza piernikarstwa jest ściśle związana z pszczelarstwem. W dawnych czasach miód był najbardziej powszechnym źródłem cukru. Były w nim postrzegane lecznicze i magiczne siły, dlatego znalazł uprzywilejowane miejsce na stole wśród uroczystego pieczywa. Precyzyjne przepisy, jak też składniki były utrzymywane w tajemnicy, ale mawiano ,

że najlepsi piernikarze używali około 20 rodzajów przypraw. Do czeskiego państwa tradycja

pierników dotarła wraz z początkiem XIV wieku z Niemiec. Najstarsze dokumenty dotyczące pierników w Czechach pochodzą z 1335roku, gdy mówiono, że podczas jarmarku w Turnově sprzedawano pierniki. To najstarsza informacja dotycząca czeskiego piernikarstwa.

 

W ostatnią sobotę listopada, razem ze społecznością i czytelnikami z Krosnowic wzięliśmy udział w Święcie piernika na Zamku w czeskim Potštejn. Gwoździem programu były wystawy i sprzedaż tradycyjnego czeskiego i polskiego piernika. Możliwości jego przetwarzania i dekoracji są nieograniczone. Od patrzenia i smakowania przeżyliśmy istny „zawrót głowy”. Częścią składową święta była też wystawa produktów pszczelarskich i wyrobów z miodu. Razem z tutejszymi mieszkańcami poznaliśmy tradycje czeskich zaślubin. Mieliśmy okazję zobaczyć piękny gmach biblioteki. Dzięki zachowanym zapisom w księgach poznaliśmy historię Zamku.

 

Historia zamku Potštejn sięga XIII-go wieku, który prawdopodobnie został zbudowany pod rządami Przemysła Otakara II. W budowę byli zaangażowani przedstawicieli rodu Drslavicu. Pierwsza udokumentowana pisemna wzmianka pochodzi z 1259r. Znaleźć ją można w spisie przywilejów miasta Litomyšl, jest to świadectwo Puty z Potštejna. Następna pisemna informacja pojawiła się w

1312r i wspomina Procka z Potštejna wraz z synem Mikulášem. Ten sam Mikuláš w późniejszych

latach ze względu na nieporozumienia z Janem Luksemburgiem staje się rycerzem-rozbójnikiem. Napada na karawany kupieckie na tutejszym szlaku handlowym i jego czyny są na tyle poważne, iż margrabia Karel zorganizował ekspedycję karną. W 1339r zamek został zdobyty przez Karola

IV-go,  a pod gruzami wieży zmarł Mikuláš z Potštejna. W imię króla Karel przejął majątek Mikuláša. Następnie zamek często zmieniał właścicieli, gdyż królowie zamek często dawali pod zastaw. Lata świetności zamku nadeszły wraz z rokiem 1495, kiedy zamek kupił Vilém z Pernštejna i rozpoczął obszerną przebudowę zamku. Dziś Zamek wygląda, jak na zdjęciach.

 

Udział społeczności lokalnej z Polski, w tym wydarzeniu jest dowodem na to, że mikroprojekt „Przystanki kultury z książką” zaostrza nasze apetyty na jeszcze więcej…  - podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Warto przyjechać w ostatnią sobotę listopada do czeskiego obec, aby wspólnie z czeskimi obywatelami poświętować w klimacie świąt o zapachu i smaku piernika. Impreza zostaje wpisana do kalendarza Biblioteki, jako warta uwagi i udziału w kolejnych edycjach.

 

Ciąg dalszy nastąpi podczas Spotkań piernikarskich, już 15 stycznia 2017 roku po stronie polskiej w Pałacu w Kamieńcu. Do udziału zapraszają Wójt Gminy Kłodzko, Pałac Kamieniec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP