Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

O bibliotece na wesoło, czyli bibliotekarze dla czytelników - czytelnicy dla bibliotekarzy.

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 13.12.2016

O bibliotece na wesoło,
 czyli bibliotekarze dla czytelników - czytelnicy dla bibliotekarzy

Wieczór jubileuszowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Zazwyczaj podczas jubileuszy opowiada się historię, wspomina się wszystko to, co już minęło. I tak działo się 5, 10 czy 15 lat temu. W tym roku kończymy 70 lat, co uczciliśmy WIECZOREM JUBILEUSZOWYM 2 grudnia. Jedni pomyślą, że te 70 lat to dla biblioteki mało, inni, że całkiem sporo. Mając na uwadze intensywność i wielość wszelkich naszych bibliotecznych poczynań doszliśmy do wniosku, że to jednak kawał czasu, z którego dzisiaj możemy być dumni.

Poniżej relacja z całego wieczoru...

            Zastanawialiśmy się jak opowiedzieć o tym wszystkim?... i doszliśmy do przekonania, że My bibliotekarze podejmiemy swoiste wyzwanie artystyczne. Tak też się stało.
Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych czytelników, przyjaciół i sympatyków. Nasz program O bibliotece na wesoło, czyli bibliotekarze dla czytelników, czytelnicy dla bibliotekarzy wzbudził zainteresowanie i zaciekawienie. Podobno było niestandardowo... to i dobrze!

W „numerze” pierwszym, bibliotekarskim  na scenie wystąpiła nasza koleżanka z Wypożyczalni Głównej, Mira Hostyńska, która przedstawiła Poemat o bibliotece autorstwa Iwony Firek również z Wypożyczalni Głównej. W trakcie wieczoru naszym przyjaciołom rozdawaliśmy serca... i te literackie z cytatami... i te słodkie piernikowe. Pierwsze serce podarowaliśmy Burmistrzowi naszego miasta Ryszardowi Kosowskiemu.... serc było również wiecej dla przedstawicieli władz miasta...

Kolejny „numer”... tym razem Teatr Przy Pałacu, fragment przedstawienia Spacer po absurdach...  grupa kabaretowa w składzie: Teresa Celarek (reżyser, scenarzystka), Tadeusz Dąbek (reżyser), Bożena Adamczak, Halina Henc, Halina Halota, Kazimierz Obarski. ... cały czas grał nam Ulysses, a grają najpiękniej w całym regionie....

Oj zdolnych mamy czytelników! Wszyscy go znają i kochają! O Zbigniewie Tomskim  powiedzieć w dwóch zdaniach, to jakby nic nie powiedzieć: biała broń, piękne rękodzieło, insygnia władzy, twórczość literacka, satyra, zawsze uśmiech i dobre słowo. Tym razem w swoim „numerze” - Pan Zbigniew odczytał satyryczny  List do Pani Dyrektor Anny Siewiorek. Kiedy przygotowywaliśmy  scenariusz wieczoru, wyszło na jaw, że bibliotekarki zdolnych mają mężów. Jeden z nich to Krzysztof Firek, który pięknie zaśpiewał... Leonarda Cohena, Jedno z nas nie może się mylić.

Wśród naszych gości był m.in.  Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie  Jerzy Woźniakiewicz, który również otrzymał serce...tak samo jak poprzednia Dyrektor biblioteki Lucyna Kumala. Niemal żaden artystyczny projekt nie może obyć się bez naszych drogich licealistów z I LO w Chrzanowie.  I tak było i tym razem... rewelacyjnie mówili teksty literackie i śpiewali...   Edyta Matonóg, Maciek Mędela, Zuzanna Synal, Nikodem Łabuz.

Nie mogło zabraknąć naszego drogiego  Zbigniewa Klatki... człowiek-instytucja, tym razem w duecie z  Bogdanem Maślanką z Teatru Ludowego Tradycja w Okleśnej, w słynnej scenie z Zemsty Aleksandra Fredry.

Podobno ponad 60% Polaków nie czyta, czytelnicy chrzanowscy temu zaprzeczają. Mamy wśród nich specjalnych rekordzistów, których nagrodziliśmy podczas jubileuszu. Wszytkim wskazaliśmy  Mistrzów Czytelnictwa. Oto oni: Weronika Chełczyńska, Magdalena Markiewicz, Irena Kowalska, Maria Romanowska, Małgorzata Kołodziejczyk,  Bogusława Celińska,  Kinga Celińska,  Barbara Zarzycka, Katarzyna Puchała, Patrycja Zyguła,  Janina i Ryszard Klucznik,  Małgorzata Kołodziejczyk,  Jadwiga Kubicka, Irena Szopa. Wszystkim Mistrzom Czytelnictwa nasi partnerzy z Karty do Kultury ufundowali nagrody (Firma Fotokowalski, Bystrzak - Akademia Twórczego Rozwoju, Centrum Jezyków Obcych Fluency, Księgarnia Michał Łatka, Anna Pater-Łatka, Centrum Dietetyczne NATURHOUSE",Restauracja NOVA RESTO & PUB Izabela Bucka - Szczepańska, OneWay Studio Fitness Gabriela Piegza, Sklep RAZ NA LUDOWO, Firma Support-It, Yoga Place Centrum Samorozwoju Justyna Szopa)

10 lat, 10 spotkań w każdym roku, ponad 100 przeczytanych tytułów. Od 10 lat przychodzą do Klubu Literackiego o tej samej porze, punkt 17.30 zawsze w ostatni czwartek miesiąca. Świadomi tego, że rozmowa jest przedłużeniem przyjemności czytania -  dyskutują zaciekle, spierają się, wymieniają poglądy, wzajemnie się inspirują literacko. Mowa o DKK- Dyskusyjnym Klubie Książki, w tym roku projekt Instytutu książki, do którego przystąpiliśmy jako jedni z pierwszych w 2006r, obchodził swój jubileusz 10 - lecia. Zdecydowanie ta grupa to chrzanowska elita czytelnicza. Wszystkim im, na ręce klubowiczki Danusi Jakubowskiej wręczyliśmy  Certyfikaty Klubowicza DKK.

Jak w kilku słowach powiedzieć można było o współpracy biblioteki z placówkami oświatowymi,  z całej gminy i powiatu: przedszkola,  szkoły podstawowe, gimnazja, licea, szkoła muzyczna.  Współpraca kwitnie od lat dzięki przychylności mądrych i świadomych dyrektorów. Jako przedstawicielkę tego grona o odebranie serca poprosiliśmyDyrektor I LO Bożenę Biercę.

 ...a mądrzy i świadomi dyrektorzy mają znakomitych nauczycieli, którzy całe , prawie całe serce oddają młodzieży, są kreatywni, twórczy i niesłychanie przyjaźni w stosunku do biblioteki. Nasze serce należy od dawna również do Oli Piotrowskiej, polonistki z I LO i wszystkich nauczycieli ze szkół, którzy z nami na co dzień współpracują.

Środowisko chrzanowskich muzyków. Poprosiliśmy o odbiór serc, osobę, która reprezentuje to środowisko zawsze godnie! Grał u nas niejeden raz, dostał nawet kiedyś podczas swojego benefisu (2007) drugi człon nazwiska, poświadczony dokumentem USC... - Trąbka. To oczywiście Zdzisław Mucha - Trąbka.

 Regionalistów wyróżniliśmy Certyfikatem Mistrza Regionalizmu Ziemi Chrzanowskiej...Teresa Bigaj,  Zbigniew Tomski, Roman Madejski, Józef Adamczyk, Edmund Oczkowski, Eugeniusz Kępiński.

Potem przyszedł czas na kolejny „numer” bibliotekarzy... wystąpił nasz utalentowany  informatyk-bibliotekarz. Utalentowany i muzycznie i literacko...  gra na gitarze, gra w zespole, a na co dzień czuwa nad naszymi komputerami (wszyscy są zdolni  i Grzegorz... i Bogdan, ale tego wieczoru odważył się wystąpić tylko  jeden z nich - Tomasz Dulik w  Piosence Jubileuszowej (z własnymi słowami).

Środowisko teatralne w naszym regionie i ci , którzy profesjonalnie zajmują się teatrem i ci, dla których teatr to hobby, ale i wielka pasja. Kolejne piernikowe  serce dla całego środowiska teatralnego, ludzi związanych z teatrem i  sztuką złożyliśmy na ręce naszego nieocenionego i niezawodnego przyjaciela Zbigniewa Klatki. Nieoceniony jako współprowadzący nasze biblioteczne happeningi, kiedyś benefisy, ostatnio Narodowe Czytania. Wcielał się w postaci Prusa, Sienkiewicza, ostatnio okrutnego Nerona. W  kolejnym „numerze” Z życia biblioteki  wystąpiła młodzież z PG w Płazie:  Dominik Głogowski, Rafał Zdebik, Mateusz Sojka pod kier. Elżbiety Bolek i Agnieszki Reszki.

Dla wszystkich grup z nami współpracujacych i tych plastycznych, i tych literackich, serce odebrała również prowadząca nasz ostatni plastyczny  projekt Warsztaty Artystyczne BIBLIOART w Klubie Literackim "Pod Muzami" Agnieszka Bachtenko.

...mówisz turystyka, myślisz  PTTK. Prezentacje, wystawy, zdarzały się nawet wspólne wycieczki, współpraca z sekcjami turystycznymi i innymi organizacjami turystycznymi.  Kolejne serce przyjęła w imieniu wszystkich turystów Irena Brzózka - Wiceprezes PTTK. Oddział Chrzanów.

...  turystyka rowerowa od wielu lat jest nam również bardzo bliska, a to za sprawą rajdów i pikników pod hasłem "Biblioteka na dwóch kółkach" w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Nasze serce tego wieczoru należało również do chrzanowskich cyklistów. Odebrał je Piotr Mankiewicz - Prezes Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów.

Współpraca z chrzanowskimi parafiami jest również owocna... wspomagają nas nagłośnieniowo, czytają z nami podczas Narodowego Czytania. Serca otrzymali obecni na jubileuszu:  ks. Roman Sławeński -  Proboszcz Parafii św. Mikołaja  i ks. Zdzisław Balon - Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Kościelcu.

.....i w końcu nasi seniorzy, stowarzyszenia, którzy tak chętnie angażują się w rozmaite projekty. Seniorzy Nie boją się mychy  na kursach komputerowych, grają, tańczą, recytują...Poprosiliśmy na scenę  Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie, Panią Lucynę Kozub-Jentys o odebranie symbolicznego serca dla wszystkich seniorów i stowarzyszeń.

.... na koniec naszych podziękowań nie sposób nie było wyróżnić naszych wystawców. Na ręce wspołpracującego od lat z nami , nieocenionego i niepowtarzalnego Pana Karola Mroziewskiego przekazaliśmy również symboliczne serce dla wszystkich artystów fotografików, malarzy, rysowników, twórców i innych.

 ... Niestety nieobecny był na jubileuszu Pan dr hab. Adam Pociecha, autor aktualnej wystawy, którą prezentujemy w bibliotece "W ciszy pracowni". To znakomity  twórca wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw , nauczyciel akademicki, pracownik naukowy m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku I Roku na Wydziale Wzornictwa. Wystawę w galerii biblioteki można oglądać do 31.01.2017r.

... i na koniec ostatni „numer” bibliotekarski. W piosence Grażyny Łobaszewskiej, z pięknymi słowami Czas nas uczy pogody, wystąpiła Olga Nowicka z Działu Promocji Biblioteki.

... były oczywiście podziękowania od pracowników dla Dyrektor biblioteki Anny Siewiorek.

Tego wieczoru, Jako jubilatka - biblioteka otrzymała dwa medale: Bibliotheca Magna-Perennisque (Biblioteka Wielka i Wieczna) od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, wręczony przez Dorotę Rzepkę Przewodniczącą Okręgu Małopolskiego SBP oraz Polonia Minor - za wkład w rozwój czytelnictwa w Małopolsce, udział w kształtowaniu pokoleń mieszkańców Ziemi Chrzanowskiej oraz pracę na rzecz regionu i jego mieszakńców od Samorządu Województwa Małopolskiego, wręczony przez Roberta Maciaszka Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Podczas wieczoru jubileuszowego muzycznie towarzyszył nam zaprzyjaźniony z biblioteką od lat zespół Ulysses z Chrzanowa. Chłopaki grali rewaelacyjnie, jak zawsze! A dekoracja? – w całej bibliotece rozwiesiliśmy wielkie SERCA,  i te symboliczne z literackimi cytatami (z książki Justyny Sokołowskiej Książka o czytaniu) i te słodkie, piernikowe wręczane naszym przyjaciołom.

Mądry czytelnik czyta książkę geniusza nie sercem, nie mózgiem nawet, ale kręgosłupem” (...)- pisał Nabokov we wstępie do Wykładów o literaturze. „Siedzibą artystycznych rozkoszy jest miejsce pomiędzy łopatkami. Dreszczyk, który tam odczuwamy, jest z pewnością najwyższą formą emocji, jaką zdołała osiągnąć istota ludzka w procesie ewolucji czystej sztuki i czystej nauki. Czcijmy zatem te ciarki wzdłuż krzyża. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy kręgowcami, bo jesteśmy kręgowcami zwieńczonymi głową, w której płonie boski ogień.(J. Sobolewska, książka o czytaniu)

…i niech tak zostanie… na kolejne 70 lat!

Olga Nowicka
Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa
MBP ChrzanówPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP