Polecamy
Małgorzata Kisilowska 39,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Niewypracowanie wymiaru czasu pracy to problem pracodawcy

Data dodania: 09.01.2017

Niewypracowanie wymiaru czasu pracy to problem pracodawcy

Bibliotekarka pracuje od poniedziałku do piątku od godziny 07.00 do 15.00, a w sobotę od godziny 08.00 do 13.00. Za pracę w sobotę odbiera 8 godzin wolnego. Czy dyrektor biblioteki może zmusić bibliotekarkę, aby te brakujące 3 godziny odpracowała w tygodniu, pracując w takim dniu 11 godzin?

Dyrektor instytucji nie może zmusić pracownicy biblioteki, aby wypracowała brakujące 3 godziny z odebranych 8 za pracę w sobotę. Wynika to z faktu, że, pracownica pracuje przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin.

Owszem, pracownica powinna wypracować wymiar czasu pracy ustalony na dany okres rozliczeniowy zgodnie z art. 130 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), ale pracodawca ma także obowiązek zapewnić jej przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oraz odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy (art. 129 § 1 i art. 147 kp).

Jeżeli do niewypracowania wymiaru czasu pracy dojdzie dlatego, że wzywając pracownicę do pracy w dniu wolnym, dyrektor biblioteki zapewnił jej pracę tylko przez 5 godzin, a musiał oddać cały 8-godzinny dzień wolny — jest to problem pracodawcy, wynikający z tego, jaki system czasu pracy wybrał w bibliotece oraz z tego, jak organizuje czas pracy pracownicy.

Pracownica nie może oczywiście mieć zmniejszonego wynagrodzenia za pracę wynikającego z jej umowy o pracę z tego tytułu, że pracodawca zorganizował jej pracę w sposób uniemożliwiający wypracowanie obowiązującego wymiaru czasu pracy. 

Czytaj całość.

Źródło: Portal Instytucji Kultury


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP