Polecamy
Jarosław Kończak 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak... więcej >

Tydzień z Internetem w Ostrowsku - relacja

Data dodania: 04.03.2011

Program Rozwoju Bibliotek przewidział kilka spotkań dla osób po 50-tym roku życia. Monika Luberda korzystając z nich oraz popierając program pt.: ,,Tydzień z Internetem” zorganizowała dla mieszkańców Ostrowska szkolenie z obsługi stron www. Tegoroczne spotkanie upłynęło pod hasłem myszkowania w bibliotece. Mottem obranym przez samych uczestników była zaś fraszka Jana Kochanowskiego: Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz.

Spotkanie odbyło się 3 marca 2011r. w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku. Głównym celem spotkania była próba przełamania bariery strachu związanego z pierwszym kontaktem z komputerem i Internetem. Czytelnik, który do tej pory nie miał możliwości korzystania z tego rodzaju nowinek technicznych, mógł spokojnie i bez stresu użytkować dostępnym w bibliotece sprzęt. Zanim jednak do tego doszło, ośmiu uczestników spotkania wzięło udział w burzy mózgów, szukając skojarzeń ze słowami zdrowie i Internet. Następnie wysłuchali przygotowanego materiału szkoleniowego. Składało się na niego zademonstrowanie plansz pomocniczych, które ułatwiły zapamiętanie trudnego słownictwa technicznego, a także prześledzenie kolejnych etapów poszukiwania informacji na temat zdrowia seniora.

W tym kroku najpierw zostało pokazane uruchomienie przeglądarki internetowej oraz wejście do wyszukiwarki, a następnie wpisanie słów kluczowych i wybranie interesujących stron. Docelowo na przykładzie jednej z nich prowadząca szkolenie, Monika Luberda, wybierała ciekawsze aspekty danej strony i wyjaśniała jak należy z nich korzystać, min. jak należy rozwinąć intrygujący czytelnika artykuł, jak go wydrukować, w którym miejscu znajdzie czytelnik opis chorób i sposobów radzenia sobie z nimi, gdzie są przepisy na dietetyczne dania, a w końcu jak znaleźć lekarza specjalistę z danego regionu kraju, czy też uzyskać informację na temat leków refundowanych.

Na zakończenie szkolenia odbył się konkurs na największą ilość słów, które charakteryzowały tamtejsze spotkanie. Ponadto czytelniczy zostali zaproszeni do przeglądniecie prasy oraz pozycji książkowym przygotowanych na tę okoliczność. Przy okazji odbyła się rozmowa na temat profilaktyki zdrowotnej. Relacja z wizyty weźmie udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Programu Rozwoju Bibliotek. Z kolei zaś całość spotkania otwiera możliwość na następne odwiedziny w bibliotece, a zwłaszcza, że w tym roku kalendarzowym Tydzień Bibliotek ma hasło: Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP