Polecamy
Paulina Motylińska 28,00 PLN 35,00 PLN

Monografia poświęcona informacji zdrowotnej została przez Autorkę bardzo starannie przygotowana... więcej >

Wystawa wyrobów garncarskich w MBP w Brzezinach

Data dodania: 07.03.2011

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach zaprasza na wystawę wyrobów garncarskich z Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa. Wystawę będzie można oglądać 8 marca do końca marca.

Bolimów jest osadą o bardzo starych tradycjach garncarskich. Produkcja naczyń glinianych stanowiła przez dziesiątki lat jedno z głównych zajęć miejscowej ludności. Najbardziej charakterystycznym motywem jest " bolimowski ptaszek", symbolizujący zapewne cały " ptasi rodzaj" w ogóle, jako że nie można przypisać go do żadnego konkretnego gatunku.
"Bolimowskiego ptaszka" często zastępują mniej lub bardziej stylizowane koguciki, gołąbki, wróbelki, sikorki i motylki. Elementy roślinne to zwykle polne kwiaty, gałązki drzew, kłosy zbóż, czy źdźbła traw. Ornamenty te o bardzo zróżnicowanej i nieco wymyślnej kolorystyce mają również wymyślne kształty, na czym zresztą polega ich cała uroda.

Za swoje wyroby Konopczyńscy otrzymali wiele nagród oraz odznaczeń resortowych i państwowych, ceramika Konopczyńskich prezentowana była na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Nadesłała: Danuta Wylazłowska
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP