Polecamy
Grażyna Lewandowicz-Nosal 29,00 PLN

  Niniejsza książka, już jedenasta z serii „Biblioteka – Dzieci –... więcej >

Przystanek kultury z Agnieszką Gil

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 14.02.2017

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zrealizowała drugi przystanek kultury. Tym razem z wrocławską pisarką dla dzieci, młodzieży i dorosłych - Agnieszką Gil. Do jej poczytnych tytułów należą m.in.: „Dziki szczaw”, „Herbata z jaśminem”, „Szkice z życia”, czy też „Układ nerwowy”.

 

Jednym z najważniejszych zadań naszej instytucji jest popularyzacja książek i ich twórców, poprzez ideę spotkań autorskich i wieczorów poetyckich. Spotkania te mają już ugruntowaną pozycję na terenie gminy Kłodzko, a pozytywne efekty z organizowania i uczestniczenia w nich są nie do przecenienia – mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Bezpośrednie kontakty z autorami uczą świadomego odbioru literatury, pogłębiają wrażliwość swoich słuchaczy, stanowią inspirację do czytania, upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka, a nawet motywują do podjęcia własnych prób pisarskich.

 

Podczas spotkania w bibliotece w Szalejowie Górnym, autorka opowiadała o początkach swojej kariery pisarskiej. Jej pierwsze opowiadanie „Przygoda na basenie”, zostało opublikowane w antologii „Wesołe historie”. Było to wydarzenie, które zmotywowało ją do dalszego pisania. Agnieszka Gil prowadzi również warsztaty literackie z dziećmi i młodzieżą, co zaowocowało  szybkim  nawiązaniem  bardzo dobrego  kontaktu z uczniami miejscowej Szkoły Integracyjnej.

 

Angażując uczniów  do zabawy w kalambury o ulubionych książkach, wprowadziła przyjazny nastrój. Ochotnicy przy pomocy gestów musieli przedstawić tytuł swojej ulubionej książki, natomiast zadanie publiczności polegało na odgadnięciu, o jakie dzieło chodzi. Ta wesoła zabawa okazała się „strzałem w dziesiątkę”, zintegrowała wszystkich i pozwoliła wprowadzić radosne nastroje.

 

Ciąg dalszy był jeszcze bardziej absorbujący. Pisarka, nawiązując do jej życiowego doświadczenia przy wymyślaniu fabuły pisanych książek, zaprosiła uczestników do oryginalnej i pomysłowej zabawy – wspólnego stworzenia bajki. Zainicjowała opowiadanie historii, do której każda osoba mogła dodać swój fragment. Wszyscy szybko puścili wodze fantazji, natomiast zawiłe losy bohaterów zaczęły powoli dorównywać popularnym telenowelom, komikom, horrorom. Dzieci  przy okazji świetnej zabawy zapoznały się z mechanizmem powstawania książek i przekonały się, że zapanowanie nad fabułą nie jest proste. 

 

Uczestnicy odnosząc się do słów pisarki, zadawali jej mnóstwo pytań o jej życie, rodzinę, posiadane zwierzęta, pomysły na nowe książki. Ten przystanek kultury z książką zaowocował „zamówieniem” na kolejne tego typu działania – reasumuje pani bibliotekarka Monika Fedak.

 

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP