Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

Tort dla Czytankowa

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 28.02.2017

Tłumy dzieci i rodziców przybyły 25 lutego 2017 roku do gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej na czwarte urodziny Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”. Było głośno, radośnie. A wiceprezydent miasta z wdziękiem przeczytał bajkę o słoniu Elmerze.

- Aby założyć klub musiałam znaleźć trzy rodziny   - wspominała Anna Giniewska, koordynatorka klubu. – Udało mi się znaleźć cztery.  I tak się zaczęło…

Dziś aktywnych, czytankowych  rodzin jest 30.  Przez cztery lata rodziny spotkały się 45 razy i przeczytały aż 60 książek.

Prawie we wszystkich spotkaniach uczestniczyła Karolina Mołodciak  wraz z synami Ignacym i Ksawerym. – Klub to znakomity sposób na propagowanie czytania książek - zapewniała. - Moim synowie już nie zasną bez wieczornej  bajki.  Mają swój rytuał. Zawsze idą do biblioteczki, każdy z nich wybiera po jednej książce, a potem im czytamy. Zwykle młodszy w trakcie bajki zasypia, ale starszy czuwa do końca historii. Ostatnio bardzo lubi szwedzkie bajki o  Albercie Albertsonie i jego kocie Puzlu.

Za Wilka i Skarpetki

Podczas imprezy podsumowano konkurs literacko-plastyczny „Czytaj , maluj, pisz”. Wzięło w nim udział 31 rodzin. Rodzice musieli przeczytać dzieciom książkę i napisać recenzję.  Dzieci namalowały ilustracje. Pierwszą nagrodę zdobyły Antosia i Edyta Kortus  za Piaskowego Wilka, drugą odebrali Kajetan i Mateusz Kłosowski  za Atlandydę . Trzecią nagrodę dostały Hanna i Joanna Dubiel za Kocham Pana, Panie Tygrysie.

Wyróżnienia zdobyli:  Szymon i Agnieszka Rozwoda za Legendy o  smoku Wawelskim, Hanna i Katarzyna Maciantowicz  za Bracia  Lwie Serce  oraz  Katarzyna  Bednarz z zespołem rodzinnym za Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.   

Dzięki  sponsorom atrakcyjne nagrody odebrali nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy uczestnicy.

Po raz pierwszy przyznano też tytuł dla najbardziej zaczytanej rodziny.  Zwyciężyła rodzina Banderów.

Za pomysłowość i uśmiech

Jedną z atrakcji urodzinowej imprezy  było głośne czytanie książek przez zaproszonych gości. Radosław Sujak, wiceprezydent Gorzowa, z wdziękiem przeczytał bajkę o przygodach Elemera, słonia w kratkę.  Tomasz Rusek, dziennikarz z „Gazety Lubuskiej” , znakomicie poradził sobie z Mikołajkiem, jego „odważnym” tatą i dentystą.

W programie znalazło się też przedstawienie teatralne „Jak Pan Alfabet do przedszkola maszerował”, przygotowane przez grupę teatralną „Czytankowo”.  Na scenie pojawiły się nie tylko aktorskie rodziny, ale też w roli statystów prawie wszyscy  widzowie.  

Na koniec Anna Giniewska odebrała dyplom z rąk Marzanny Kuszyńskiej ze Szczecina, Dyrektora Regionalnego Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Kocham wszystkie kluby, ale nie mogę nie zauważyć, że  ten Ani jest wyjątkowy – mówiła.  – Ania promieniuje swoim zaangażowaniem, pomysłowością, radością. Dzięki niej w Gorzowie i wokół Gorzowa powstają nowe kluby.  Jej uśmiech zaraża…

Klubowicze oklaskami nagrodzili swą szefową,  a potem zajadali się pysznym tortem.  

Sponsorami urodzin i konkursowych nagród  były firmy:  Metro-Gewert Catering, Torty Artystyczne Tamara Wolańska,  Limon Dagmara Bandera oraz  Fizjoklinika Gorzów Dagmara Miszczak. Książki ufundowały wydawnictwa: Znak i Media Rodzina

Klub Czytających Rodzin działa w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.  Był pierwszym klubem w województwie  lubuskim, obecnie jest ich 9. 

Hanna Ciepiela

fot. Monika Żołędziejewska

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP