Polecamy
Katarzyna Slany 36,00 PLN

Monografia zatytułowana "Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej" poświęcona została... więcej >

Okno na Świat - inauguracja projektu

Autor: Marta Kostecka Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 17.05.2017

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy projekt „Okno na Świat”, czyli serię spotkań, warsztatów, zajęć dla dzieci, wystaw i innych wydarzeń poświęconych asymilacji kulturowej oraz otwarciu na inne kultury i prezentowanie ich wielobarwności.

Nie bez powodu inaugurujemy go właśnie teraz, gdyż 21 maja obchodzimy Dzień Różnorodności Kulturowej. Jednakże rozmaite wydarzenia planujemy na cały rok 2017.

W projekcie biorą udział filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, których pracownicy należą do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w ramach działającego przy instytucji Koła nr 3 tego stowarzyszenia.

Dni Różnorodności Kulturowej

W dniach 22 - 26 maja zapraszamy do filii bibliotecznej nr 28 przy Pl. Lotników 7 do wspólnego świętowania Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę książek na temat różnorodności kulturowej w Polsce, imigrantów, uchodźców oraz budowania tolerancyjnego, wielokulturowego społeczeństwa. Na Czytelników czeka również okolicznościowa gazetka ścienna. Ponadto w dniach 23 - 26 maja w godz. 16.00 - 19.00 w placówce będzie utworzony punkt informacyjny prowadzony przez reprezentantów Stowarzyszenia Refugees Szczecin, którzy będą udzielać informacji na temat sytuacji uchodźców w Polsce oraz podpowiadać, w jaki sposób można im pomóc. Na stoisku będzie można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne. 26 maja w godz. 16.00-19.00 będzie można również spotkać w naszej filii mieszkające w Szczecinie Czeczenki, które odpowiedzą na pytania Czytelników, przybliżą swoje historie i zwyczaje, opowiedzą, jak im się żyje w naszym kraju. W tych dniach zainicjowana zostanie również zbiórka książek pod hasłem: „Książka dla uchodźcy”. W bibliotece zostawić będzie można przede wszystkim książki dla dzieci i młodzieży – niezniszczone, a w miarę możliwości nowe, ale również powieści dla dorosłych i literaturę obcojęzyczną. Dary zostaną przekazane do ośrodków dla uchodźców w Polsce. Akcja potrwa do 23 czerwca.

Praca szuka człowieka, człowiek szuka pracy

W każdej z filii bibliotecznych biorących udział w projekcie, na stanowiskach komputerowych zostały przygotowane materiały ułatwiające cudzoziemcom poszukiwanie pracy w naszym mieście: bank stron internetowych z ofertami pracy oraz informacje, jak napisać CV i list motywacyjny. Baza przydatnych materiałów znajduje się również pod tym linkiem. http://mbp.szczecin.pl/dokument,558.html

Kolejne spotkania

Kolejne wydarzenia z tej serii planujemy na czerwiec. Wówczas zaprosimy do ProMediów na spotkanie z kulturą żydowską – planujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykład oraz spacer. Szczegóły już wkrótce.

Wszystkie wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Okno na świat” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Spotkania majowe są współorganizowane przez Refugees Szczecin.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP