Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

XIV Tydzień Bibliotek 2017 w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach.

XIV Tydzień Bibliotek 2017 w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach.

 
Spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, gry, zabawy z dziećmi 
i … biblioteka - oczywiście!
 
Tegoroczny XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem: Biblioteka. Oczywiście! Dla polickiej biblioteki uroczyste i wyjątkowo aktywne obchody tego święta to już tradycja. 
 
Stałym elementem Tygodnia Bibliotek są spotkania autorskie dedykowane czytelnikom biblioteki. 
 
Cykl ten otworzono spotkaniem z Katarzyną Bosacką, polską dziennikarka prasową i telewizyjną, autorką publikacji na temat zdrowia, urody: Czy wiesz co jesz?, Wiem co kupuję!, Bosacka po polsku, Kasia Bosacka cudnie chudnie. Autorka opowiedziała czytelnikom o pracy podczas tworzenia programów telewizyjnych, które z powodzeniem od lat prowadzi. Wykazała się ogromną wiedzą na temat żywności, informacji zawartych na etykietach kupowanych powszechnie produktów, wyjaśniła jakich sposobów używają producenci, by sprzedać produkt za wszelka cenę. Nie zabrakło także ciekawych informacji dotyczących pracy w telewizji. 
 
 
Drugim spotkaniem autorskim, w którym mogli uczestniczyć czytelnicy, to spotkanie z pisarką Anną Sakowicz. Autorką książek: Już nie uciekam, Niedomówienia, Szepty dzieciństwa, To się da!, Złodziejka marzeń, Żółta tabletka i prowadzącą blog: www.kuradomowa.blogujaca.pl. Pani Anna opowiedziała czytelnikom o drodze, jaką przebyła, by być tu gdzie jest, a głównym przesłaniem jej niezwykłej opowieści była myśl, że „po czterdziestce życie dopiero się zaczyna i warto czasem postawić wszystko na jedną kartę”. Bardzo ciepłe, było to spotkanie, autorka swoją subtelnością zapraszała do świata swoich książek, gdzie jedna z jej  bohaterek jest delikatna, jak ona sama, a inna nieokrzesana, wręcz złośliwa. Warto przeczytać, by się dowiedzieć dlaczego takie są. 
 
 
Do swojego artystycznego świata zabrał czytelników Less R. Hoduń, podczas spotkania w Dziale Regionalnym. Wokalista, muzyk, kompozytor, pisarz, grafik i pasjonat zjawisk niewyjaśnionych. Autor tomiku poezji: Targowisko różności oraz książki: Lekcja Paranormalności. Publikował m. in. w Nieznanym Świecie i na stronach Fundacji NAUTILUS. Nagrał cztery płyty z zespołami: Fanthrash i Helless (jedną dla brytyjskiej wytwórni Rising Records). To zaledwie kropla jego osiągnięć, więcej mogli usłyszeć i zobaczyć uczestnicy spotkania z Artystą. Autor swoje niezwykłe osiągnięcia odsłaniał krok po kroku, powoli wprowadzając czytelnika najpierw w świat grafiki komputerowej, pokazując projekty logo, które zapewne wielu widzi każdego dnia nie mając świadomości, kto je stworzył. Potem porwał opowieścią, gdzie muzyka jest muzą i życiem. Dźwięki, które rozbrzmiewały podczas spotkania rysowały obraz jego świata, a słowa poezji przekazywały czytelnikom myśli ponadczasowe i ważne. Historiami o zjawiskach niewyjaśnionych autor postawił przysłowiową „kropkę nad i”. Less R. Hoduń to człowiek pełen pasji, energii, artysta z niebywałym szacunkiem do widza, jego spotkanie pełne było emocji i magii.
 
 

Tydzień Bibliotek, oprócz spotkań autorskich, to także wspaniałe wystawy malarstwa i fotografii. Tym razem w Galerii Literackiej otworzono wystawę Henryka Sobieszczyka „Kościoły drewniane”, która do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

 

W Dziale Regionalnym swoje niepowtarzalne fotografie, pt. "Tatry” zaprezentował znany policki artysta - Marek Grum.

Blisko tematu fotografii były także warsztaty fotograficzne „Wszyscy jesteśmy światłoczuli”, które w nietuzinkowy sposób poprowadził Tomasz Łój. Uczestnicy warsztatów poznali historię fotografii i zobaczyli atrybuty tego zawodu sprzed lat. Kiedy warsztaty przeniosły się w plener, zaczęła się prawdziwa zabawa z fotografią. Na papierze światłoczułym uczestnicy tworzyli niepowtarzalne dzieła.

 
Dawkę dobrej zabawy dla dzieci zapewnił udział w Spartakiadzie Bajkowej, w której uczestniczyły grupy przedszkolaków. Warunkiem udziału w imprezie było przygotowanie wspólnej pracy, pt.: „W niezwykłej krainie polskich baśni, bajek i legend”. Wyobraźnia, kreatywność i zaangażowanie dzieci zostały nagrodzone dobrą zabawą i książką do biblioteczki przedszkolaka.
 

 Tradycyjnym elementem Tygodnia Bibliotek jest także akcja uwalniania książek, w którą bardzo chętnie włączają się mieszkańcy naszego miasta. Tego dnia biblioteka rozdaje czytelnikom książki, zachęcając tym samym do aktywnego uczestnictwa w promowaniu czytelnictwa w naszym regionie.

 
 
Dla uczniów polickich szkół przygotowano ciekawe zajęcia: Komunikacja między ludźmi, które poprowadziła psycholog Elżbieta Ciuksza oraz Światowy dzień bez tytoniu i projekcja filmu na ten temat, które przedstawiła  Marcela Kulewska ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach. 
 
 
Zarząd Koła nr 11 SBP we współpracy z Biblioteką w Policach zorganizowali już 8. Spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy z bibliotek, publicznych, szkolnych z naszego regionu. Spotkanie w formie warsztatów na temat: „Darmowych narzędzi online przydatnych w pracy bibliotekarza i nie tylko…”, poprowadziła Marta Kostecka, bibliotekarka pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.
 
 
Promocja czytelnictwa niewątpliwie była znacząca podczas „Spotkania z poezją”, gdzie uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania zarówno swojej ulubionej poezji, jak i twórczości własnej. Spotkanie pokazało, że Wisława Szymborska cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ właśnie po jej twórczość uczestnicy spotkania najczęściej sięgali. 
 
 
Dobrym akcentem promującym czytelnictwo był także happening literacki pod nazwą: Literacki szum przy fontannie. To niecodzienna akcja polegająca na głośnym czytaniu fragmentu książki. Kiedy grupa ludzi czyta jednocześnie różne teksty literackie, wytwarza się wtedy charakterystyczny szum – szum literacki.
 
 
Na długo w pamięci uczestników pozostanie niewątpliwie spektakl Andrzeja Niedoby, pt.: „Kim Pani jest?” w interpretacji dwóch wspaniałych aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie – Ewy Sobiech i Ewy Sobczak. W czytaniu scenicznym sztuki można było podziwiać żywą grę aktorską i z każdą wypowiedzianą kwestią wchodzić głębiej w relacje bohaterek dramatu - Astrid Keller i Elizabeth Haenckel. Spektakl bez sceny, kostiumów, rekwizytów – oparty całkowicie na doskonałej grze aktorskiej, dobrej interpretacji i wyobraźni widzów. Długie owacje publiczności i ciekawa rozmowa z aktorkami były niewątpliwie dowodem na pełen sukces występu.
 
 
Niech podsumowaniem tegorocznego Tygodnia Bibliotek będą słowa jednej z czytelniczek: „Szkoda, że ten tydzień już się kończy”.
 
Oprac. Marta Juchnowicz.

 _______________________________________________

XIV Tydzień Bibliotek 2017 / edycja zachodniopomorska.
Biblioteka. Oczywiście!


Organizatorzy:
Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach
Koło nr 11 OS SBP.
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP