Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Odjazdowy Bibliotekarz 2017 / 6. edycja szczecińska

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz 2017 / 6. edycja szczecińska
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

____________________________________
Termin: 20.05.2017 (sobota), godz. 11.00-17.00.
Start: Biblioteka Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Finał/ognisko: Szczeciński Inkubator Kultury.

Realizowane od 2012 r. edycje szczecińskie Odjazdowego Bibliotekarza są ściśle powiązane z bieżącymi hasłami Tygodnia Bibliotek oraz nakierowane na prezentowanie miejsc związanych z książką na mapie Szczecina. Elementami stałymi wydarzenia są: miejsce startu – biblioteka (co rok inna), rozdawanie szprychówek, pieczętowanie książek okolicznościowym stemplem, akcja „częstowania książką”, prezentacja szczecińskich organizacji/instytucji propagujących czytelnictwo i rower, integracyjne ognisko. W trakcie 6. edycji szczecińskiej Odjazdowego Bibliotekarza - 20 maja 2017 - pogoda nie zachęcała, by wsiąść na rower (ciężkie chmury i wiatr), więc na stracie zjawiło się ok. 35 osób, ale zapewniło to integrację grupy, której liczba powiększała się lub uszczuplała w trakcie trwania akcji. W planie tego kolorowego wydarzenia było zwiedzanie (biblioteki, muzeum, strefa kultury), rozdawanie książek, krótkie odcinki do przejazdu rowerem (przyczynek do żartów), loteria, konkurencja sprawnościowo-literacka i ognisko.Miejsca na trasie:

@ Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli / Biblioteka Pedagogiczna: Generała Józefa Sowińskiego 68, 70-001 Szczecin; http://zcdn.edu.pl/biblioteka-pedagogiczna/

Akcja: rozdawanie szprychówek, pieczętowanie książek do częstowania, oficjalne otwarcie SBP/ BP ZCDN – Marta Kostecka / Przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP, Marta Kurzyńska / Zarząd OS SBP, Regina Czekała / kierownik BP), poczęstunek (kawa/herbata, pyszne ciastka), pobieranie gadżetów ZCDN, zwiedzanie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteki Pedagogicznej (wypożyczalnia, magazyny, pracownia).

Wrażenia: przyjazne miejsce z gościnną i uśmiechniętą kadrą; biblioteka z długą historią - istnieje od 1945 roku! - którą można było prześledzić z pamiątkowych kronik i poczuć za sprawą katalogu klamrowego księgozbioru polskiego.

  

 
@ Biblioteka Międzywydziałowa US: al. Piastów 40b, budynek 3, 71-065 Szczecin; http://bg.szczecin.pl/bm/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Beatę Bekasz - kierownika BM, zwiedzanie wystawy "Historia Miejsca" (oprac.: Paweł Dziel, Dorota Gill-Tarnowska, Joanna Galewska), zwiedzanie biblioteki (wypożyczalnie, magazyny) – oprowadzali: Beata Bekasz, Paweł Dziel.

Wrażenia: Biblioteka Filologiczna oddana do użytku w 2015 w zmodernizowanym budynku Kampusu Piastów US pachniała nowością i nowoczesnością; na klatce schodowej półki z „wolnymi” książkami w językach różnych; z księgozbioru może korzystać KAŻDY BEZPŁATNIE  niezależnie od wieku (piękny kącik z książkami dla dzieci) po wyrobieniu karty; bogata oferta  kulturalno-edukacyjna dla dzieci i dorosłych (np. spotkania filmowe, dyskusyjny klub książki po angielsku, warsztaty z literaturą obcojęzyczną i naukową dla dzieci).

 
 

@ Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji / Biblioteka: I piętro, pok. 105 / Pałac Młodzieży, AL. Piastów 7, wjazd od ul. Ściegiennego; http://palac.szczecin.pl/multiteka/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Monikę Wilczyńską – bibliotekarka i rzecznik Pałacu Młodzieży, zwiedzanie biblioteki i saloniku literackiego, loteria (nagrody: książki), poczęstunek (kawa/herbata, pyszne ciastka), peregrynacje po korytarzach Pałacu.

Wrażenia: Pałac Młodzieży w Szczecinie mieszczący się w budynku dawnej szkoły jest oszałamiający, nie tylko zakresem prowadzonych zajęć dla dzieci i młodzieży, ale aranżacją przestrzeni (a odbyliśmy przechadzkę tylko po korytarzach!) – klimatyczne saloniki, pomysłowe i estetyczne wystawy prac etc. to sprawka graficzki i dekoratora zatrudnionych w tej instytucji; biblioteka choć mała, to - dzięki wsparciu Rady Rodziców - szczyci się comiesięcznym zakupem nowości za 300 zł  (!) i aktywną działalnością popularyzującą czytelnictwo w saloniku literackim z szafką pełną „wolnych” książek - wydarzenia realizowane we współpracy z Portalem SzczcinCzyta.pl i Związkiem Literatów Polskich Oddział w Szczecinie; loteria (nagrody książkowe sponsorowane przez Wyd. Agora; wygrani: Renata Lis, Marzena Wielba-Chmiel).
 
 

@ Biblioteka Główna US / Muzeum Geologiczne, Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US: ul. Mickiewicza 16 A (brama); http://bg.szczecin.pl/ , http://geocentrum.usz.edu.pl/muzeum/

Akcja: zwiedzanie nowej części Biblioteki Głównej US (wypożyczalnia, magazyny)  - oprowadzała Marta Żurek-Sztark / BG US,  zwiedzanie Muzeum Geologiczne US – oprowadzał dr Dominik Zawadzki.

Wrażenia: wypożyczalnia i magazyny to przestrzeń pachnąca nowością, z kręconymi schodami do magazynów (ale jest tez winda towarowa ,-) i ciekawym widokiem na podwórko pobliskich kamienic; w muzeum cudów co niemiara: „kule szczecińskie”, świecące kamienie,  zęby mamuta, przykłady piasku z całego świat, meteoryty, historia geologiczna Pomorza Zachodniego … etc. (warto zrobić sobie wolne, żeby zajrzeć do tego Muzeum, które poza Nocą Muzeów jest czynne tylko do godz. 15.00).
 
 

 

  @  Szczeciński Inkubator Kultury / Strefa WSPÓLNYCH Książek: al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin; http://inkubatorkultury.szczecin.pl/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Monikę Tomczyk - Dyrektor SIKU, wysłuchanie opowieści o Strefie Wspólnych Książek, zwiedzanie wystawy „Ciało – Medium” (Oswajanie Sztuki/Akademia Sztuki w Szczecinie), ognisko, konkurencja literacko-sprawnościowa „toczenie koła” (pomysł Marta Żurek –Sztark), zakończenie OB 2017, początek Europejskiej Nocy Muzeów.

Wrażenia: Strefa WSPÓLNYCH Książek to ciekawie zaaranżowane miejsce z dostępem do w-fi i darmową herbatą; konkurencja sprawnościowo-literacka „toczenie koła” (etap I / eliminacje w toczeniu koła – wszyscy chętni, etap II / zagdaka literacka – dokończenie wylosowanego tytułu książki; wygrani: Bartosz Pniewski – I miejsce, Kacper Sobecki – II miejsce, Wioleta Łaskarzewska – III miejsce; nagrody sponsorowane przez US) dostarczyła dużo śmiechu przy próbach toczenia, a mistrzem  został Kacper (l. 11), który jak już oderwał się od telefonu, to pokazał starszyźnie jak koło toczyć ,-).

 

 

 

  

 
Poraz kolejny okazało się, że w Szczecinie jest tak dużo ciekawych miejsc z wiązanych z książką, które wydają się hermetyczne, bo działają przy specjalistycznych instytucjach, ale wcale takie nie są. Dzięki Odjazdowemu Bibliotekarzowi istnieje możliwość zajrzenia do nich i poznania ludzi, którzy nimi kierują. To nieoceniona wartość tego przedsięwzięcia, nawet dla samych organizatorów.


Oprac.: Marta Kurzyńska
Fot.: Renata Lis

___________________________________________ 


Odjazdowy Bibliotekarz 2017, 6. edycja szczecińska
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

 

Organizatorzy:
Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich / Zarząd, Koła: 1, 2, 3, 9.

Współorganizatorzy:
Biblioteka Główna US / Biblioteka Międzywydziałowa US;
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US / Muzeum Geologiczne US;
Książnica Pomorska w Szczecinie;
Pałac Młodzieży w Szczecinie;
Szczeciński Inkubator Kultury;
Wolontariusze Enea Operator;
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli / Biblioteka.


Patronat honorowy:

JM Rektor US prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Koordynatorki:
Marta Kurzyńska (Koło 9 OS SBP), Marta Kostecka (Koło 3 OS SBP), Marta Żurek-Sztark (Koło 2 OS SBP), Sylwia Matejek (Koło 1 OS SBP).

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP