Polecamy

Odjazdowy Bibliotekarz 2017 / 6. edycja szczecińska

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz 2017 / 6. edycja szczecińska
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

____________________________________
Termin: 20.05.2017 (sobota), godz. 11.00-17.00.
Start: Biblioteka Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Finał/ognisko: Szczeciński Inkubator Kultury.

Realizowane od 2012 r. edycje szczecińskie Odjazdowego Bibliotekarza są ściśle powiązane z bieżącymi hasłami Tygodnia Bibliotek oraz nakierowane na prezentowanie miejsc związanych z książką na mapie Szczecina. Elementami stałymi wydarzenia są: miejsce startu – biblioteka (co rok inna), rozdawanie szprychówek, pieczętowanie książek okolicznościowym stemplem, akcja „częstowania książką”, prezentacja szczecińskich organizacji/instytucji propagujących czytelnictwo i rower, integracyjne ognisko. W trakcie 6. edycji szczecińskiej Odjazdowego Bibliotekarza - 20 maja 2017 - pogoda nie zachęcała, by wsiąść na rower (ciężkie chmury i wiatr), więc na stracie zjawiło się ok. 35 osób, ale zapewniło to integrację grupy, której liczba powiększała się lub uszczuplała w trakcie trwania akcji. W planie tego kolorowego wydarzenia było zwiedzanie (biblioteki, muzeum, strefa kultury), rozdawanie książek, krótkie odcinki do przejazdu rowerem (przyczynek do żartów), loteria, konkurencja sprawnościowo-literacka i ognisko.Miejsca na trasie:

@ Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli / Biblioteka Pedagogiczna: Generała Józefa Sowińskiego 68, 70-001 Szczecin; http://zcdn.edu.pl/biblioteka-pedagogiczna/

Akcja: rozdawanie szprychówek, pieczętowanie książek do częstowania, oficjalne otwarcie SBP/ BP ZCDN – Marta Kostecka / Przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP, Marta Kurzyńska / Zarząd OS SBP, Regina Czekała / kierownik BP), poczęstunek (kawa/herbata, pyszne ciastka), pobieranie gadżetów ZCDN, zwiedzanie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteki Pedagogicznej (wypożyczalnia, magazyny, pracownia).

Wrażenia: przyjazne miejsce z gościnną i uśmiechniętą kadrą; biblioteka z długą historią - istnieje od 1945 roku! - którą można było prześledzić z pamiątkowych kronik i poczuć za sprawą katalogu klamrowego księgozbioru polskiego.

  

 
@ Biblioteka Międzywydziałowa US: al. Piastów 40b, budynek 3, 71-065 Szczecin; http://bg.szczecin.pl/bm/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Beatę Bekasz - kierownika BM, zwiedzanie wystawy "Historia Miejsca" (oprac.: Paweł Dziel, Dorota Gill-Tarnowska, Joanna Galewska), zwiedzanie biblioteki (wypożyczalnie, magazyny) – oprowadzali: Beata Bekasz, Paweł Dziel.

Wrażenia: Biblioteka Filologiczna oddana do użytku w 2015 w zmodernizowanym budynku Kampusu Piastów US pachniała nowością i nowoczesnością; na klatce schodowej półki z „wolnymi” książkami w językach różnych; z księgozbioru może korzystać KAŻDY BEZPŁATNIE  niezależnie od wieku (piękny kącik z książkami dla dzieci) po wyrobieniu karty; bogata oferta  kulturalno-edukacyjna dla dzieci i dorosłych (np. spotkania filmowe, dyskusyjny klub książki po angielsku, warsztaty z literaturą obcojęzyczną i naukową dla dzieci).

 
 

@ Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji / Biblioteka: I piętro, pok. 105 / Pałac Młodzieży, AL. Piastów 7, wjazd od ul. Ściegiennego; http://palac.szczecin.pl/multiteka/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Monikę Wilczyńską – bibliotekarka i rzecznik Pałacu Młodzieży, zwiedzanie biblioteki i saloniku literackiego, loteria (nagrody: książki), poczęstunek (kawa/herbata, pyszne ciastka), peregrynacje po korytarzach Pałacu.

Wrażenia: Pałac Młodzieży w Szczecinie mieszczący się w budynku dawnej szkoły jest oszałamiający, nie tylko zakresem prowadzonych zajęć dla dzieci i młodzieży, ale aranżacją przestrzeni (a odbyliśmy przechadzkę tylko po korytarzach!) – klimatyczne saloniki, pomysłowe i estetyczne wystawy prac etc. to sprawka graficzki i dekoratora zatrudnionych w tej instytucji; biblioteka choć mała, to - dzięki wsparciu Rady Rodziców - szczyci się comiesięcznym zakupem nowości za 300 zł  (!) i aktywną działalnością popularyzującą czytelnictwo w saloniku literackim z szafką pełną „wolnych” książek - wydarzenia realizowane we współpracy z Portalem SzczcinCzyta.pl i Związkiem Literatów Polskich Oddział w Szczecinie; loteria (nagrody książkowe sponsorowane przez Wyd. Agora; wygrani: Renata Lis, Marzena Wielba-Chmiel).
 
 

@ Biblioteka Główna US / Muzeum Geologiczne, Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US: ul. Mickiewicza 16 A (brama); http://bg.szczecin.pl/ , http://geocentrum.usz.edu.pl/muzeum/

Akcja: zwiedzanie nowej części Biblioteki Głównej US (wypożyczalnia, magazyny)  - oprowadzała Marta Żurek-Sztark / BG US,  zwiedzanie Muzeum Geologiczne US – oprowadzał dr Dominik Zawadzki.

Wrażenia: wypożyczalnia i magazyny to przestrzeń pachnąca nowością, z kręconymi schodami do magazynów (ale jest tez winda towarowa ,-) i ciekawym widokiem na podwórko pobliskich kamienic; w muzeum cudów co niemiara: „kule szczecińskie”, świecące kamienie,  zęby mamuta, przykłady piasku z całego świat, meteoryty, historia geologiczna Pomorza Zachodniego … etc. (warto zrobić sobie wolne, żeby zajrzeć do tego Muzeum, które poza Nocą Muzeów jest czynne tylko do godz. 15.00).
 
 

 

  @  Szczeciński Inkubator Kultury / Strefa WSPÓLNYCH Książek: al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin; http://inkubatorkultury.szczecin.pl/

Akcja: przywitanie uczestników OB przez Monikę Tomczyk - Dyrektor SIKU, wysłuchanie opowieści o Strefie Wspólnych Książek, zwiedzanie wystawy „Ciało – Medium” (Oswajanie Sztuki/Akademia Sztuki w Szczecinie), ognisko, konkurencja literacko-sprawnościowa „toczenie koła” (pomysł Marta Żurek –Sztark), zakończenie OB 2017, początek Europejskiej Nocy Muzeów.

Wrażenia: Strefa WSPÓLNYCH Książek to ciekawie zaaranżowane miejsce z dostępem do w-fi i darmową herbatą; konkurencja sprawnościowo-literacka „toczenie koła” (etap I / eliminacje w toczeniu koła – wszyscy chętni, etap II / zagdaka literacka – dokończenie wylosowanego tytułu książki; wygrani: Bartosz Pniewski – I miejsce, Kacper Sobecki – II miejsce, Wioleta Łaskarzewska – III miejsce; nagrody sponsorowane przez US) dostarczyła dużo śmiechu przy próbach toczenia, a mistrzem  został Kacper (l. 11), który jak już oderwał się od telefonu, to pokazał starszyźnie jak koło toczyć ,-).

 

 

 

  

 
Poraz kolejny okazało się, że w Szczecinie jest tak dużo ciekawych miejsc z wiązanych z książką, które wydają się hermetyczne, bo działają przy specjalistycznych instytucjach, ale wcale takie nie są. Dzięki Odjazdowemu Bibliotekarzowi istnieje możliwość zajrzenia do nich i poznania ludzi, którzy nimi kierują. To nieoceniona wartość tego przedsięwzięcia, nawet dla samych organizatorów.


Oprac.: Marta Kurzyńska
Fot.: Renata Lis

___________________________________________ 


Odjazdowy Bibliotekarz 2017, 6. edycja szczecińska
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

 

Organizatorzy:
Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich / Zarząd, Koła: 1, 2, 3, 9.

Współorganizatorzy:
Biblioteka Główna US / Biblioteka Międzywydziałowa US;
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US / Muzeum Geologiczne US;
Książnica Pomorska w Szczecinie;
Pałac Młodzieży w Szczecinie;
Szczeciński Inkubator Kultury;
Wolontariusze Enea Operator;
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli / Biblioteka.


Patronat honorowy:

JM Rektor US prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Koordynatorki:
Marta Kurzyńska (Koło 9 OS SBP), Marta Kostecka (Koło 3 OS SBP), Marta Żurek-Sztark (Koło 2 OS SBP), Sylwia Matejek (Koło 1 OS SBP).

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP