Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Noc w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie - czytanie porusza!

Koło 9 Oddziału Szczecińskiego SBP po raz pierwszy włączyło się w 3. ogólnopolską akcję Noc w Bibliotece, którą zorganizowało  w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie przy współudziale Kluboksięgarni FiKa Szczecin (3 czerwca 2017, sobota, godz. 20-22).
 
 
Uczestnicy NOC-y - w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, zazwyczaj odwiedzanej przez zupełnie innych czytelników (muzealników, archeologów, historyków) - mieli okazję wysłuchać książki „Basia i biblioteka", głośno czytanej przez Małgorzatę Narożną (Kluboksięgarnia FiKa Szczecin), pokazującej bibliotekę jako miejsce pobudzające dziecięcą wyobraźnię, doskonale wpisującej się w tegoroczne hasło akcji: czytanie porusza. Dzięki grafoskopowi wszyscy na bieżąco mogli podziewać efekty tego pobudzenia  na suficie bibliotecznej czytelni, na którym wyświetlane były powstałe na folii rysunki dzieci i ich rodziców.
 
 
 
Druga część spotkania, to gra „Biblioteczne Meandry”, czyli szkolenie biblioteczne w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się co to jest katalog wystawy, katalog biblioteczny, karta katalogowa, sygnatura książki, rewers biblioteczny; wcieliły się w czytelnika szukającego w kartkowym katalogu bibliotecznym książki i wypisującego rewers oraz bibliotekarza, szukającego książki na regale bibliotecznym (w BMNS w tym celu czasami trzeba wspinać się po drabinie aż  pod sufit!).
 


 
Druga cześć gry związana była z wystawą Muzeum Narodowego w Szczecinie "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Najpierw uczestnicy zapoznali  się z muzealnym savoir-vivre’m, a następnie zwiedzili wystawę z przewodnikiem Krystyną Milewską (Dz. Edukacji MNS). Ostatnim zadaniem gry, która zamieniła się odkrywanie „meandrów wystawowych”, było znalezienie na ekspozycji  elementu z obrazka-zagadki.  Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie z portretem Gryfity, wykorzystując aplikację Snapchat (projekt „Genealogia” studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, zrealizowany na Europejską Noc Muzeów 2017).
 

 
Uczestnicy opuścili Bibliotekę Muzeum Narodowego w Szczecinie nie tylko z nagrodami książkowymi i okołoksiążkowymi (zakładki, ekslibrisy, flirt literacki) zasponsorowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Kluboksięgarnię FiKa i Muzeum Narodowe w Szczecinie, ale także – miejmy nadzieję - z głową pełną pozytywnych wrażeń, bo takie na pewno ta NOC pozostawiła w organizatorkach wydarzenia.


____________________________
Noc Bibliotek / Noc w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie
Hasło: Czytanie porusza.

3 czerwca 2017 (sobota), godz. 20-22.
Biblioteka MNS / Muzeum Tradycji Regionalnych, ul . Staromłyńska 27.


Organizatorzy:
- Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Kluboksięgarnia FiKa Szczecin
- Koło 9 Bibliotek Instytucji Kultury. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich/Oddział Szczecin.

Książka: "Basia i biblioteka" -  Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak, Wyd. Egmont 2017.
Basia razem z innymi przedszkolakami odwiedza bibliotekę. Biorą udział w warsztatach artystycznych z autorką i ilustratorką ulubionych książek Basi – Różą Marcinek. Czytana książka porusza temat wyobraźni. Do czego przydała się dzieciom na zajęciach w bibliotece? Sprawdźcie sami!  Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Wystawa: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”.
Wystawa poświęcona sztuce na dworze książąt pomorskich (Gryfitów) w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Na wystawie można obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego, w tym: unikatowy zabytek kultury dworskiej - Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego - 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów oraz stroje i klejnoty księcia Franciszka. Wystawie towarzyszy ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

Relacje:
 
FB Noc w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie
www.facebook.com/events/186974088493032/permalink/190518281471946/?notif_t=like&notif_id=1496782120080637
 
NocBibliotek.org
www.facebook.com/events/186974088493032/permalink/190518281471946/?notif_t=like&notif_id=1496782120080637
 
Oprac.: Marta Kurzyńska.
Fot. Michał Wojtarowicz.
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP