Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Bocheński Festiwal Literacki "Okruch"

Data dodania: 22.06.2017

W dniach od 5 do 7 czerwca 2017 r. odbył się pierwszy Bocheński Festiwal Literacki „Okruch”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz Bibliotekę Powiatową.

W ramach Festiwalu zrealizowano siedem wydarzeń w formie warsztatów, spotkań i dyskusji, w czasie których młodzież oraz dorośli mieszkańcy naszego miasta spotkali się z wybitnymi przedstawicielami świata literatury i współczesnej krytyki literackiej.

W poniedziałek 5 czerwca w godzinach przedpołudniowych odbyły się spotkania z Pawłem Beręsewiczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem wielu nagród i wyróżnień za niezwykle staranne pióro, trafność spostrzeżeń i dowcip. W Filii nr 1 autor spotkał się z uczniami młodszych klas szkoły podstawowej, które dociekały skąd pisarz czerpie pomysły, jak długo pisze się jedną książkę oraz czy jego dzieci oceniają książki zanim przeczytają je czytelnicy? Odbiorcami drugiego spotkania byli bocheńscy gimnazjaliści, którzy z dużym zaangażowaniem brali udział w dyskusji z pisarzem na temat czytelnictwa, literatury, różnych postaw i zachowań społecznych.

Po południu odbywały się wyjątkowe Warsztaty Twórczego Pisania pod hasłem „Tajemnice przestrzeni miejskiej” poprowadzone przez Martę Krupską. Uczestnicy pozwolili sobie na budowanie słowem innej, tajemniczej Bochni – miasta, które zrodziło się w ich wyobraźni i w którym wyobraźnia sprawowała niepodzielną władzę. Młodzi ludzie próbowali na nowo zaprojektować centrum miasta, wprowadzając zupełnie nowe obiekty. Na warsztatach pojawił się też wehikuł czasu, który chętnych zaprosił do opisania przygody, jaka mogłaby łączyć współczesną Bochnię z tą z początku XX wieku.

Wtorek 6 czerwca był pod znakiem Bocheńskiego Almanachu Literackiego, w związku z sześćdziesiątą rocznicą jego wydania. W Filii nr 4 toczyła się dyskusja w Dyskusyjnym Klubie Książki. Zamieszczone w Almanachu teksty, próbki talentu młodych twórców związanych z Bochnią, stały się pretekstem do rozważań o artystycznej formie współczesnych pisarzy i poetów. Ideę przyświecającą twórcom, by zaakcentować istnienie środowiska młodych i zdolnych w Solnym Mieście, Klubowicze zgodnie uznali za słuszną i wartą kontynuowania. Zwłaszcza dziś, gdy odpowiedzialność za jakość słów i kulturę języka jest coraz bardziej marginalizowana.

W sali klubowej Biblioteki Głównej miał miejsce wieczór słowno-muzyczny, poświęcony jednemu z współtwórców Almanachu - poecie, prozaikowi, autorowi tekstów znanych i lubianych piosenek, pt. „Bogdan Loebl – poeta piosenki, poeta bluesa”.  O tym jak ewoluowała twórczość literacka Loebla opowiedział Andrzej Pacuła, a oprawę muzyczną analizowanych tekstów zapewnił krakowski zespół ADSU, poruszający się w stylistyce piosenki poetyckiej.

W ostatnim dniu Festiwalu, niezwykle sympatyczny i refleksyjny charakter miała lekcja czytania poezji  pt. „Czytanie Uzborni”, którą poprowadził Andrzej Pacuła, bochnianin, poeta i dramaturg, autor tomiku „Uzbornia – kroniki rodzinne”. Kolejną imprezą, zamykającą „Literacki Okruch” było spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem, filozofem literatury, krytykiem, erudytą. Autor książki „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” stanął oko w oko z licealistami, którym objaśniał meandry współczesnej myśli literackiej, snuł opowieść i formułował dyskusyjne tezy na temat literatury i czytania.

Bocheński Festiwal Literacki był współfinansowany ze środków Gminy Miasta Bochnia.

galeria zdjęć >>

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP