Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

"Znamy się tylko z widzenia"- polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne

Autor: Renata Gołębiowska Biblioteka: Filia nr 5 w Nowej Wsi Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice Województwo: mazowieckie
Data dodania: 21.08.2017

Gmina Kozienice to miejsce, gdzie spotkać można bardzo wielu obywateli Ukrainy. Część z nich pracuje przy budowie nowego bloku Elektrowni Kozienice, część już od wielu lat przyjeżdża do pracy sezonowej w gospodarstwach rolnych zlokalizowanych na terenie gminy. Mijamy tych ludzi niemal codziennie, tak naprawdę nic o nich nie wiedząc.

Dzięki wygranej w konkursie „Kierunek: Wschód!” Filia BPGK nr 5       w Nowej Wsi zorganizowała polsko- ukraińskie spotkanie integracyjne współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Rita- Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Spotkanie odbyło się w piątek, 14 lipca 2017 roku i było świetną okazją do przybliżenia mieszkańcom ukraińskiej kultury i sztuki oraz realiów życia na Ukrainie. Zaproszeni goście – panie Julia i Larysa- opowiadały o swoim kraju, o sytuacji ekonomicznej i politycznej, o tym, co skłania Ukraińców do szukania pracy w Polsce. Poruszone zostały też kwestie szkolnictwa, bibliotek, lokalnych tradycji oraz widocznych różnic            i podobieństw między naszymi krajami. Można było posłuchać             o ukraińskiej gościnności, religii, o rodzeniu dzieci, chrztach i weselach, a nawet zobaczyć tradycyjne weselne stroje.

Podczas spotkania dzieci zaśpiewały doskonale znaną i w Polsce i na Ukrainie piosenkę „Hej sokoły”, wykonane zostały też pamiątkowe albumy.

Wydarzenie miało służyć integracji, dać możliwość poznania się, zrozumienia i doskonale spełniło swoją rolę.  


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP